Bolnica je prije dva mjeseca raspisala oglas za 47 radnika, ali je odlukom pomenutog ministarstva javni poziv poništen, a to se pravdalo nedostatkom finansijskih sredstava za nova upošljavanja.
"Sada smo dali saglasnost za zaposlenje 15 medicinskih sestara i tehničara na određeni period. Nažalost, nismo u situaciji da odobrimo prijem više radnika zbog ekonomskih teškoća s kojima se suočava zdravstvo. To će biti moguće tek kada Kantonalna bolnica riješi svoje probleme i finansijska dugovanja", kaže Muris Halkić, resorni ministar zdravstva u Vladi USK.
Prema njegovim riječima, ova ustanova danas duguje oko 12 miliona maraka, a ove godine će od Vlade FBiH dobiti šest miliona maraka.
"Programom konsolidacije zdravstvenih ustanova, Vlada FBiH je za bolnicu u Bihaću planirala 18 miliona maraka u naredne tri godine. S tim sredstvima bi konačno trebalo da budu prevaziđeni problemi koji ih godinama opterećuju, a to su velika dugovanja", istakao je Halkić.
U Kantonalnoj bolnici ističu kako su njihove potrebe za kadrovima znatno veće te da im u ovom trenutku nedostaje najmanje 30 medicinara.
"Mi moramo kadrovima pokriti pružanje naših usluga, nedostaje nam ljudi, a mnogima su istekli ili ističu ugovori na određeno. Imamo situaciju da nas kadrovi napuštaju. Doći ćemo u situaciju da nećemo moći odraditi smjenu, recimo, na Internom odjelu, gdje leži 60 pacijenata, dva medicinara u smjeni, koliko ih danas imamo, nisu dovoljna", kaže Hajrudin Havić, direktor bolnice.
Inače, problemi u ovdašnjem zdravstvu, kroz dugi niz godina uzrokovani su nizom faktora, a jedan od njih je prekomjerno zapošljavanje.
Halkić kaže kako je u posljednjih nekoliko godina u tim ustanovama najveći broj novouposlenih upravo iz kategorije nemedicinskih radnika, što podstiče sumnje u nepotizam i netransparentnost, zbog čega je u proteklim godinama vođeno nekoliko pravosudnih postupaka.
Međutim, najveći problem je u tome što medicinski radnici, zbog lošeg ekonomskog položaja i uslova rada, u sve većem broju napuštaju ovdašnje medicinske ustanove.