Udruženje logoraša grada Bihaća i ove godine je obilježilo Dan logoraša – 9. maj kako bi sačuvalo sjećanja na stratišta i stradanja bošnjačkoga i hrvatskoga naroda u logorima tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu i tadašnji slobodni bihaćki okrug. Delegacije logoraša, veterana odbrambeno-oslobodilačkog rata i Grada Bihaća s učenicima osnovnih škola posjetile su spomen-obilježja na lokacijama bivših logora, kasarna Račić, IMT-servisa traktora Ripač te jedinstveno spomen-obilježje logora u Ripču, učenjem fatihe i polaganjem cvijeća odali počast nevino stradalim mještanima Ljutočke doline…
BIHAĆ, 09. maja – Preživjeli logoraši prisjetili su se patnji u ratnom periodu koje su prošli u mjestima mučenja koje su formirali pripadnici bivše JNA s SDS-ovom vlašću i lokalnim srpskim snagama, njihove dojučerašnje komšije, Srbi. Danas porušena kasarna bivše JNA u Račiću jedan je od srpskih logora iz kojeg, prema riječima Hilme Kozlice, bivšeg logoraša, niko nije izašao živ.
Kozlica ima saznanja da su prilikom rušenja objekta kasarne i povlačenja srpskih vojnika, pod ruševinama ostala zatrpana tijela logoraša koji su ovdje bili zatvoreni. Institucije koje se bave istraživanjem ratnih zločina, kako kaže, ne čine dovoljno da procesuiraju i kazne ratne zločince. Jedan od bivših logoraša koji je s Kozlicom obišao lokacije nekadašnjih logora je i Mehmed Begić iz Ključa. U logorima je proveo 202 dana.
Priču o logorašima, vremenu zla i preživjelima koji svjedoče o tom vremenu donosimo u večerašnjem izdanju TV Dnevnika u 19,00 sati…