"BiH će imati iste mogućnosti za nabavku vakcine kao i ostale zemlje potpisnice Ugovora, ukupno 186 zemalja, i u narednom periodu se očekuju dalja obavještenja Svjetske zdravstvene organizacije, Globalne alijanse za vakcine /GAVI/ i Koalicije za inovacije pripravnosti na epidemiju /CEPI/ o potencijalnim proizvođačima vakcina i rokovima za isporuku", ističe se u saopćenju.
Ministarstvo navodi da prati aktivnosti koje sprovode države EU, kao i zemlje regiona, a koje se odnose na nabavku vakcina za sprečavanje virusa korona i podsjeća da BiH nije članica EU, pa se na nju i ne odnose aktivnosti koje se sprovode u državama članicama EU i putem njihovih mehanizama.
"Svjesni činjenice da su neke od zemalja regiona stupile u direktne pogodbe s proizvođačima, osim mehanizama u koje su uključene, nadležne zdravstvene institucije, u trenutku ovoga obraćanja, iskazale su potrebe koje se vrše isključivo putem COVAX mehanizma", ističe se u saopštenju.
U Ministarstvu civilnih poslova, imajući u vidu značaj vakcine i potrebe poštovanja svih neophodnih procedura, smatraju da u prvi plan treba staviti bezbjednost, dodajući da COVAX to garantuje.
Ministarstvo civilnih poslova navodi da je potpisalo Ugovor između BiH i Globalnog saveza za vakcine o nabavci vakcina za građane BiH i da je to jedini mehanizam nabavke vakcine u kojem u ovom trenutku učestvuje BiH.
U saopštenju se dodaje da je Ministarstvo civilnih poslova sa Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, Federalnim ministarstvom zdravstva i Odjeljenjem za zdravstvo i ostale usluge Brčko distrikta usaglasilo međusobna prava i obaveze.