Jedna od najučestalijih negativnih posljedica jesu lažne telefonske dojave o podmetnutoj eksplozivnoj napravi u nekoj od javnih ustanova te upućivanje prijetnji. S obzirom na to da spomenuta identifikacija nije potrebna, vrlo je teško utvrditi ko je počinitelj navedenih i drugih krivičnih djela. Nije rijetkost da su maloljetnici počinitelji tih krivičnih djela.
S druge strane, u mnogim drugim zemljama nije moguće kupiti SIM karticu bez identifikacije kupca, bez obzira da li je riječ o državljaninu date zemlje ili strancu. Uglavnom se za identifikaciju traže lična karta ili pasoš, a neke države imaju i restriktivnija pravila. Primjera radi, u Kini se skenira lice kupca i nije moguća preprodaja SIM kartica.
Ipak, sada je i Bosna i Hercegovina na putu da ozakoni obaveznu identifikaciju kupaca SIM kartica. Naime, u javnoj raspravi je prednacrt izmjena i dopuna Zakona o komunikacijama. Prednacrtom je predloženo da se identifikacija vrši fizičkim prisustvom ili elektronski. S identifikacionog dokumenta kupca kao fizičkog lica uzimali bi se sljedeći podaci:
- Ime i prezime;
- Jedinstveni matični broj za državljane Bosne i Hercegovine;
- Broj putne isprave definisane Zakonom o strancima i državu izdavanja, za strane državljane;
- Adresu prebivališta/boravišta;
- Dodijeljeni pretplatnički broj.
S identifikacionog dokumenta kupca kao pravnog lica uzimali bi se sljedeći podaci:
- Naziv pravnog lica;
- Poreski identifikacioni broj/registarski broj pravnog lica;
- Dodijeljeni pretplatnički broj.
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je predlagač izmjena i dopuna Zakona o komunikacijama, a kao razlog za izmjene i dopune su istakli zloupotrebe SIM kartica. U ovom trenutku nije moguće precizirati kada će biti usvojene izmjene i dopune ovog zakona jer su one tek u fazi prednacrta koji je dostupan na ovom linku.
Foto: Arhiv