Za nivo institucija BiH ne postoje zvanični podaci o broju vozila.
Revizija je iz predstudijskog istraživanja utvrdila da je njihov okviran broj oko 4.000.
Godišnje se izdvajaju milioni za održavanje službenih vozila, a za nabavku ovih vozila u posljednjih pet godina utrošeno oko 34 miliona maraka.
Revizori su upravljanju voznim parkom dali negativnu ocjenu.
– Nalazi revizije ukazuju na to da institucije BiH voznim parkom ne upravljaju na efikasan i ekonomičan način. Postoje slabosti u sistemskom rješenju uređenja voznog parka kao i slabosti pojedinačnih institucija u upravljanju vlastitim voznim parkom. Doneseni propisi za upravljanje voznim parkom u institucijama BiH ne uređuju na jedinstven i sveobuhvatan način vozni park i kriterijume za posjedovanje, nabavku i korišćenje vozila. Ne postoje podaci o ukupnom broju i vrstama vozila, niti je uspostavljeno praćenje primjene i efekata donesenih propisa. Posljednji propis Vijeća ministara o službenim vozilima nije imao suštinskih izmjena kojima bi se unaprijedile slabosti uočene revizijom, a smanjio je transparentnost i kontrolu namjenske upotrebe vozila – navodi se u revizorskom izvještaju.
Pored zehtjeva za posebnom opremom, BH funkcioneri službena vozila koriste i u privatne svrhe. Tako građani plaćaju neslužbena ljetovanja i zimovanja funkcionera na koja se ide službenim autom.
Politika i pravilnik upravljanja voznim parkovima možda i postoji negdje u nekim ladicama institucija, ali ne postoji poštovanje. Zloupotrebe kreću od same nabavke.
– Kada se auta kupuju, specifikacije se namještaju tako da vozila uvijek obiluju nekim specifikacijama, poput ambijentalne rasvjete, dobrog ozvučenja, čak i kopči za dječije sjedalice, dakle već u startu je jasno i prije nego što se auti nabavi u koje svrhe će se koristiti, a onda naravno poslije toga dolazimo do toga da se koriste 0-24 čak i lica koja na to nemaju pravo, da se na more odlazi, na hrvatsko primorje, crnogorsko, da se čak dotle zloupotrebljava, da se ide bez vozača, koji mora da zaduži automobil – kaže Damjan Ožegović iz nevladine organizacije za transparentnost Transparency internacional BiH.
Zloupotrebu službenih automobila niko ne kontroliše, a sve to plačaju građani kroz razne namete, piše RTV BN. Političari u BiH ne rade u korist vlastitog naroda, nego gledaju kako da izvuku ličnu korist od funkcije, smatra ekonomista Mirjana Orašanin. Tako i Vijeće ministara postaje vijeće zloupotreba, kada su službena vozila u pitanju.
– Svemu se može stati u kraj, pitanje je samo kontrole i nadzora, uvođenja sistema i praćenja vozila, popunjavanja putnih naloga, znači samo kontrola je u pitanju. Ali nedostatak kontrole očigledno nikome nije u interesu da vrši kontorlu, jer bi samim tim i on bio kontorlisan, a vjerovatno se i oni isto tako ponašaju. Tu je Vijeće ministara čini mi se najgori, po pitanju svega što je revizija uočila, da je tu najviše nepravilnosti. Pa vi pomislite 35 miliona za pet godina, plus svake godine 10-15 miliona maraka, koja su to sredstva i šta smo mogli sve izgraditi u BiH. Evo da krenemo od tih saobraćajnica, na kraju krajeva, postavlja se pitanje čemu služe takvi automobili i kojim saobraćajnicama oni uopšte prolaze – ističe Orašanin.
Ovakva vozila dostupna su samo onima koji ih ne plaćaju vlastitim novcem, dok bi radnik sa prosječnom platom morao da štedi do deset godina ili da digne kredit, da bi nabavio auto kakvo voze državni funkcioneri.