Bosna i Hercegovina po 24. put je dobila najbolje sportiste, a godinu na izmaku obilježili su plivačica Lana Pudar i košarkaš Džanan Musa koji su krunisani večeras u hotelu Holiday u Sarajevu na manifestaciji Izbora najboljeg sportiste BiH u organizaciji Nezavisnih novina i Radio-televizije BiH.
Žiri 24. Izbora najboljeg sportiste BiH jednoglasno je odlučio da ovogodišnji laureati budu Lana Pudar i Džanan Musa koji su iza sebe imali još nezaboravnu godinu. Ovo je treći put u nizu da Lana i Džanan ponesu laskave titule. Ove godine žirijem je predsjedavao najbolji atletičar BiH svih vremena Amel Tuka. Partner i ovogodišnjeg izbora bio je Olimpijski komitet BiH, krovna bh. sportska institucija. Snažnu podršku najrelevantnijem izboru ovakve vrste u Bosni i Hercegovini pruža i Ministarstvo civilnih poslova BiH.
Lana Pudar je i ove godine pisala historiju bh. sporta i plivanja. Na Svjetskom prvenstvu u Dohi osvojila je bronzanu medalju u disciplini 200 m delfin stilom. Bila je to prva medalje ikada za BiH sa svjetskih prvenstava. Žetvu medalja sa velikih takmičenja nastavila je na Evropskom prvenstvu u Beogradu. Osvojila je srebrenu medalju u istoj disciplini kao i u Dohi. U konkrenciji bile su još i skijašica Elvedina Muzaferija, biciklistkinja Lejla Njemčević, karatistkinja Marina Kurteš...
Musa je i ove godine pokazao klasu u dresovima Reala i reprezentacije BiH. Fenomenalnu sezonu u dresu kraljevskog kluba krunisao je šampionskom titulom u Španiji, a svojim partijama je zaslužio nagradu za najkorisnijeg igrača finalne serije ACB lige protiv Mursije. Doveo je reprezentaciju BiH na prag plasmana na Eurobasket 2025. godine. Dugo će se pamtiti pobjeda u Skenderiji protiv Hrvatske (110:90), a Musa je taj susret završio sa 19 poena. U konkurenciji za najboljeg sportistu našla su imena poput Seada Kolašinca (fudbal), Benjamina Burića (rukomet), Anesa Bostandžića (karate)...
Tradicionalno su dodijeljene nagrade u ukupno 12 kategorija. Epitet najbolje ekipe ponio je Fudbalski klub Borac koji je ove godine pisao najljepše stranice historije kluba. Osvojena je treće titula prvaka BiH, a kao šlag na tortu došli su evropski nastupi. Borac je na kraju izborio plasman u grupnu fazu Lige konferencija u kojoj je upisao i historijske pobjede protiv APOEL-a i LASK-a.
Nagrada za najboljeg trenera zasluženo je otišla u ruke Mladen Žižovića, šefa stručnog štaba FK Borac. Žižović je bio tvorac historijskih rezultata Banjalučana na eurosceni. Za najperspektivniju sportistkinju i najperspektivnijeg sportistu proglašeni su teniserka Tea Kovačević i atletičar Arian Milicija.
Dodijeljena je nagrada i za razvoj sporta, a ovu titula pripala je Fudbalskom klubu Respekt. Žiri je nagradu za sportski uzor dodijelio fenomenalnom Ismailu Zulfiću, dok je najbolji sportista u paraolimpijskom sportu čudesni plivač Ismail Barlov. Nagrada za najbolju ekipu u paraolimpijskom sportu pripala je reprezentaciji BiH u sjedećoj odbojci.
Nagrade za životno djelo dodijeljene su proslavljenom fudbaleru Željezničara Enveru Hadžiabdiću, nekadašnjem fudbalskom asu i prvom selektoru fudbalske reprezentacije BiH Fuadu Muzuroviću, velikanu bh. sporta Zlatanu Saračeviću i posthumno legendarnom fudbaleru FK Sarajevo Dženanu Uščupliću.
Srca čitalaca Nezavisnih novina i posjetilaca portala www.nezavisne.com ove godine osvojio je karatista Anes Bostandžić.