Novi predsjednik SAD Joe Biden je danas prvi put razgovarao s predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, izrazivši zabrinutost zbog hapšenja opozicionara Alekseja Navaljnog, a ukazao je i na umješanost Rusije u kampanju cyber špijunaže i pogibije američkih vojnika u Afganistanu.
Bivši američki predsjednik Donald Tramp često je bio optuživan da je bolećiv prema Putinu, a slične kritike trpeo je i njegov prethodnik Barak Obama koga su optuživali da nije postavio Rusiju na mesto kada su aneksirali Krim, podržali pobunjenike u istočnoj Ukrajini i podržali sirijsku vladu.
Šta su saopštili iz Bele kuće a šta iz Kremlja?
- Predsednik Biden je jasno stavio do znanja da će Sjedinjene Države odlučno i čvrsto braniti svoje nacionalne interese od uskih akcija koje štete nama ili našim saveznicima, saopšteno je iz Bijele kuće bez pružanja drugih detalja.
SAD su saopštile da su dvojica predsednika razgovarali o cyber napadima za koje Washington krivi Moksvu, izveštajima da je Kremlj ucjenio glave američkih vojnika u Avganistanu i trovanju Navaljnog. Kremlj je, sa druge strane, naveo da je njihov predsednik “primetio da je normalizacija odnosa Rusije i SAD u interesu obje strane i – imajući u vidu specijalnu odgovornost da se održi sigurnost i stabilnost u svijetu, cijele međunarodne zajednice".
Dvojica predsjednika razgovarali su o sporazumu o nuklearnom naoružanju Novi START koji ističe 5. februara i dogovorili su se da ga produže na pet godina, nakon što je Trampova administracija odbila da razgovara o tome.
Biden neće sukob
Biden je nagovijeestio da će zauzeti čvršći stav prema Vladimiru Putinu od Donalda Trampa koji je regodno odbijao da priča o optužbama za rusko miješanje u izbore na kojima je pobjedio 2016.
Za razliku od Trampa, Biden je, piše BBC, jasno stavio do znanja Putinu da zna da je Moskva pokušala da se miješa u američke izbore i 2016. i 2020. godine. Također je upozorio ruskog predsjednika da su SAD spremne da se brane od potencijalne cyber špijunaže i napada druge vrste. Uprkos pomirljivom pristupu Donalda Trampa, Kremlj nije imao neke koristi od njegovog predsednikovanja jer je njegova administracija uvela sankcije Rusima zbog Ukrajine i sukoba sa disidentima.
Joe Biden i njegova administracija imaju problem sa stanjem ljudskih prava u Rusiji i Putinovom politikom u Evropi, ali ne žele sukobe. Umjesto toga, Biden će pokušati da sarađuje što je moguće više sa Putinom zbog čega je i dogovoren produžetak sporazuma o nuklearnom naoružanju.
Novi START
Sporazum potpisan 2010. ograničava nuklearno naoružanje obje strane. I SAD i Rusija mogu da imaju po 1550 nuklearnih bojevih glava dugog dometa, što je niže nego u prethodnom sporazumu. Svaka zemlja može da ima maksimum operativnih 700 interkontinentalnih balističkih projektila, pomorskih projektila i teških bombardera naoružanih nuklearnim oružjem, što je takođe manje nego ranije.