U nastavku analiziramo zašto bh. radnici često prihvataju jedan ili dva dodatna posla i zašto mnogi od njih ne traže bolje uslove rada u inostranstvu, uprkos privlačnim ponudama izvan granica zemlje.
Za mnoge radnike u BiH, dodatni poslovi nisu luksuz već nužnost. Visoki troškovi života i relativno niske plate čine da osnovne životne potrebe često ne mogu biti pokrivene jednim izvorom prihoda. Stoga, mnogi se odlučuju za dodatne poslove kako bi nadoknadili razliku i osigurali stabilnost za sebe i svoje porodice, piše Crna hronika.
Ovi dodatni poslovi mogu uključivati različite aktivnosti – od freelancinga, preko honorarnih poslova, do sezonskih i povremenih angažmana. Bez obzira na vrstu posla, cilj je jasan: povećati ukupne prihode i smanjiti finansijski pritisak.
“Radim kao pomoćni radnik i dodatna dnevnica od 50 ili 70 KM zaista dobro dođe uz platu. Ovi dodatni poslovi pomažu mi da pokrijem troškove i poboljšam životni standard sebe i porodice. Bez njih, teško bi bilo zadovoljiti sve obaveze koje imamo, a to su kredit, auto i mnogo toga još”, kaže Minet iz Sarajeva.
Iako su ponude za rad u inostranstvu često privlačne zbog viših plata i boljih radnih uslova, mnogi radnici u BiH nisu spremni da se odluče na takav korak. Razlozi za to su brojni i kompleksni.
Rad u inostranstvu često dolazi s izazovima poput prilagođavanja na novu kulturu i jezik. Mnogi radnici smatraju da bi im takvi izazovi mogli dodatno otežati život, posebno ako nemaju prethodno iskustvo u inostranstvu.
Preseljenje u inostranstvo može biti skupo. Troškovi vezani za putovanje, smještaj, te eventualno usklađivanje sa zakonskim zahtjevima i administracijom mogu predstavljati značajan financijski teret koji mnogi radnici ne mogu podnijeti.
Iako ponude za rad u inostranstvu izgledaju primamljivo, mnogi radnici se odlučuju ostati u zemlji zbog porodičnih razloga.