Nasilje među djecom je sve veći problem i sve je prisutnije, a može imati doživotne posljedice na žrtve. Neminovno, nasilje utječe na mentalno i psihičko zdravlje djeteta.
Prema mišljenju magistrice psihologije Halime Topalović, nasilničko ponašanje proizilazi iz kombinacije nekoliko faktora.
– Nasilničko ponašanje među mladima često proizilazi iz kombinacije nekoliko vrlo važnih faktora koji su, nažalost, u posljednje vrijeme neizbježni u našem društvu. Radi se o spektru različitih porodičnih problema, pritiska vršnjaka, niskog samopouzdanja, ali i vrlo izraženih teškoća u emocionalnoj regulaciji i empatiji. Izloženost nasilju u porodici, medijima ili društvu kod mladih ljudi može normalizovati agresiju, dok nedostatak empatije dodatno otežava razumijevanje posljedica – kazala je Topalović.
Ona smatra da roditelji ne provode dovoljno vremena da se posvete svojoj djeci i da se to negativno odražava na njihovo emocionalno sazrijevanje.
– Djeca iz disfunkcionalnih porodica, gdje su prisutni nasilje, zanemarivanje ili nedostatak emocionalne podrške, često usvajaju agresiju kao način rješavanja problema i suočavanja sa izazovima. Nažalost, zbog ubrzanog načina života i izazova s kojim se svakodnevno susreću, roditelji nemaju dovoljno vremena da se posvete djeci i njihovim emocionalnim potrebama što se vrlo često negativno odražava na emocionalno sazrijevanje djece i razvijanje empatije – smatra Topalović.
Društvene mreže i mladi
Utjecaj društvenih mreža je važna tema, jer većina djece i tinejdžera rade ono što i njihovi prijatelji.
– U vremenu visoke tehnologizacije u kojem živimo, djecu vrlo malog uzrasta svjesno izlažemo različitim sadržajima sa društvenih mreža i već odavno imamo generacije djece koja “upijaju” te sadržaje svakodnevno po nekoliko sati. Izloženost nasilnim sadržajima, koji su nažalost danas vrlo lako dostupni djeci, može dovesti do vrlo negativnih promjena u stavovima spram nasilja i povećanju agresivnog ponašanja. Ukoliko sadržaji kojima su djeca izložena nisu prilagođeni i pravilno kanalisani, posljedice će se svakako odraziti na ponašanje – smatra Topalović.
Prevencija nasilja
Psihologinja Topalović smatra da je prevencija nasilja vrlo važna.
– Društvo i zajednica mogu prevenirati nasilje kroz edukaciju mladih o nenasilnoj komunikaciji, podršku porodicama, i stvaranje sigurnih prostora za mlade. Mentorski programi, kontrola nasilnih medijskih sadržaja i rana intervencija za rizično ponašanje ključni su koraci. Promovisanje kulture nenasilja i pružanje psihološke podrške pomažu mladima da razviju zdrave obrasce ponašanja i empatiju – zaključila je Topalović za Avaz.