Političari u FBiH, pa i u RS svakodnevno putem društvenih mreža obasipaju građane hvalospjevima o oporavku ekonomije, ne zaboravljajući spomenuti kako je to njihova zasluga.
Međutim, uprkos optimističnim najavama o oporavku bh. privrede, broj zaposlenih u BiH još nije dostigao cifru iz doba kada naša ekonomija nije bila direktno pogođena pandemijom koronavirusa.
Pravi podaci
Prema podacima Agencije za statistiku BiH, u julu ove godine imali smo 819.857 zaposlenih, a u februaru 2020., kada koronavirusa u BiH nije bilo, posao je imalo 832.200 ljudi.
Ekonomista Faruk Hadžić za „Avaz“ je kazao da se desilo upravo ono na šta je veći broj njegovih kolega i upozoravao.
- Ostaje pitanje kako će se stvari odvijati do kraja godine zbog najavljenih poskupljenja, koja su već prisutna u Evropi, i hoće li doći do novog usporavanja ekonomije praćenog rastućom inflacijom - pojasnio je Hadžić.
Dodao je da je, čak i ako se do kraja godine uspije vratiti broj radnika koje je BiH imala prije početka pandemije, to, nažalost, presporo, jer se time pokazuje da je vlastima trebalo gotovo dvije godine za vraćanje na staro stanje.
Ekonomista Zoran Pavlović nam je kazao da se radi o činjenici da su se bh. političari približili izbornoj godini.
- S druge strane, enormno je poraslo nezadovoljstvo građana BiH, kako zbog pandemije tako i zbog afera koje su vezane za javne nabavke u doba pandemije. Treći faktor su poskupljenja koja svakodnevno vidimo. Kad se ovo sve sabere, jasno je da nezadovoljstvo građana drastično raste i onda političarima ostaje samo da plasiraju ekonomske podatke prema kojima je nama divno, samo mi to ne znamo - istakao je Pavlović.
Besmislena pozicija
Pavlović smatra da se ne može razgovarati o privredi i ekonomiji kad državu vode trojica ljudi (Bakir Izetbegović, Dragan Čović i Milorad Dodik), koji se ne mogu dogovoriti da sjednu za isti pregovarački sto.
- Nalazimo se u toliko besmislenoj poziciji da građani glavom bez obzira bježe iz ove zemlje - naglasio je Pavlović.
Svi odlaze u inozemstvo
Inače, prema podacima Agencije za statistiku BiH, u julu ove godine imali smo 395.383 nezaposlenih, što je u odnosu na mjesec ranije više za 0,4 posto (tada je bez posla bila 393.781 osoba).
Zanimljivo je da smo u februaru 2020. godine, sudeći prema podacima ove agencije, imali 402.888 nezaposlenih. Ova razlika bi se mogla objasniti i tvrdnjama da su brojni bh. građani, u međuvremenu, posao pronašli u inozemstvu.