Bećirović u Minhenu: Vučićeva politika prijeti eskalacijom, EU mora reagirati

f

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović razgovarao je danas u okviru Minhenske bezbjednosne konferencije sa predsjednikom Evropskog vijeća Antoniom Costom, ukazujući da je stanje u zemlji “veoma ozbiljno” i da prijeti eskalaciji i optužio predsjednika Srbije Aleksandara Vućića da želi nerede iz Srbije da prebaci u Bosnu i Hercegovinu.


Rekao je da je “posebno opasna Deklaracija o takozvanom svesrpskom saboru”, koja je po njegovim riječima “u potpunosti suprotna vrijednostima i standardima EU”. Deklaracija je usvojena na prošlogodišnjem Svesrpskom saboru, a na osnovu te dekleracije od ove godine se obilježava Sretenje i u RS-u, što je protivno odluci Ustavnog suda BiH, javlja N1.


Bećirović je naglasio da rukovodstvo Srbije, s Aleksandrom Vučićem na čelu, nažalost, ne poštuje evropske vrijednosti, standarde i principe, već vodi opasnu politiku koja može zapaliti cijeli Balkan, te je rekao da postoje informacije da Vučić, po uzoru na Slobodana Miloševića, nerede u Srbiji želi zaustaviti tako što će izazvati nerede u susjednim državama.


“Vučićev politički koncept ‘jedan narod, jedan sabor, jedan vođa’ podsjeća na najmračnije dijelove evropske prošlosti. Evropa je početkom devedesetih godina prošlog vijeka podcijenila opasnost od Slobodana Miloševića i sada ne smije podcijeniti i veću opasnost”, rekao je Bećirović.

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine se zahvalio na kontinuiranoj podršci EU, te je naglasio posvećenost Bosne i Hercegovine implementaciji neophodnih reformi i ispunjavanju evropskih standarda. Rekao je da je članstvo u EU, pored punopravnog članstva u NATO-u, ključni spoljnopolitički cilj države.

S tim u vezi, istakao je da je obaveza raditi na jačanju institucija Bosne i Hercegovine, vladavini prava i ekonomskom razvoju, kako bi se osigurali bolji uslovi za sve građane.

Bećirović je, između ostalog, ukazao na važnost činjenice da je prvi put potpuno usklađena vanjska politika Bosne i Hercegovine sa stavovima EU. Također, rekao je da su nedavno usvojena i dva važna zakona za početak pregovora s EU – Zakon o graničnoj kontroli i Zakon o zaštiti ličnih podataka.

Predsjednik Evropskog vijeća Antonio Costa izrazio je snažnu podršku Bosni i Hercegovini, ističući važnost ispunjavanja ključnih prioriteta potrebnih za napredak ka punopravnom članstvu u EU.

Iskazao je predanost EU u pružanju konkretne pomoći i podrške putem različitih fondova i programa, s ciljem ubrzanja reformskog procesa i unapređenja životnog standarda građana.

Costa je naglasio da je budućnost Zapadnog Balkana u EU i da je proširenje EU najbolja geostrateška investicija u mir, sigurnost i stabilnost na evropskom kontinentu.

Sagovornici su ukazali i na važnost usklađivanja domaćih zakona s pravnim tekovinama EU te borbe protiv korupcije i jačanja pravosudnog sistema, kao faktora bitnih za napredak Bosne i Hercegovine.

Razgovarali su i o ekonomskim perspektivama koje proces evropskih integracija donosi Bosni i Hercegovini, uključujući privlačenje stranih investicija, razvoj infrastrukture i poboljšanje poslovnog okruženja u Bosni i Hercegovini.

Sastanak je završen zajedničkom porukom da je budućnost Bosne i Hercegovine u Evropskoj uniji, uz podršku i partnerstvo EU u ostvarivanju ovog cilja.