Investitor je prikupio 11 miliona maraka od kupaca za stanove u naselju Novi Borik, a rok za završetak radova istekao je 2019. godine bez da su radovi dovršeni.
Gojko Mijatović, predsjednik Udruženja prevarenih građana Novi Borik, izjavio je: “U fantomskom naselju uzeli smo stanove, dali svoju životnu muku, dizali kredite, životnu ušteđevinu dali Đorđu Davidoviću. Ja sam dao 72.000 za stan od 40 kvadrata gdje je moja majka, sada pokojna, dala novac za stan.”
Nakon što su kupci shvatili da su prevareni, podnijeli su krivične prijave protiv investitora, ali kako kaže Mijatović: “Nakon 2,5 godine istraga u Okružnom javno tužilaštvu nije ni blizu kraja. Nadležni tužilac Bojan Topić nije se ni udostojio nijednom da nas kontaktira.”
Saša Zubović, stečajni upravnik, najavio je: “Konkretne informacije imat ćemo 23. januara kada je zakazano ispitno-izvještajno ročište. Na ispitnom će se raspravljati o prijavljenim potraživanjima, a na izvještajnom u kom pravcu ide sam stečajni postupak, da li u pravcu prodaje ili namirenja ili nekom drugom.”
Advokat Arsenije Baltić izrazio je sumnju u ishod za prevarene kupce: “Ono čemu bi se kupci stanova mogli nadati jeste da im za stanove koje su platili i preuzeli u posjed prizna izlučno pravo, odnosno da se ti stanovi izdvoje iz stečajne mase i da ne budu predmet namirenja ostalih povjerilaca ‘Ekvatora’, ali to je upitno, zato što niko od njih nije uknjižen kao vlasnik tih stanova.”
Stefan Vasilić, vlasnik agencije za nekretnine, ukazuje na slabosti sistema: “Sistem ne štiti. Nema način da ih zaštiti kada isplate iznos i kad ne isplate u nepovoljnom su položaju. Jedini način je da traže bankarsku garanciju od investitora za završetak radova, to je jedina sigurnost, ali to kod nas i dalje nije praksa.”
Na pozive novinara BHRT-a, Đorđe Davidović, vlasnik “Ekvatora”, nije odgovarao.