“Osim toga što nije razvojni, budžet Kantona Sarajevo nije ni socijalni jer da je tako ne bismo zaustavljali rast socijalnih izdataka. Vlada KS je prilikom usvajanja budžeta usvojila zaključak i da će se vrlo brzo izvršiti i rebalans budžeta kako bi se mogli pratiti stvarni prihodi i trenutni rashodi kako ne bi ugrozili fiskalnu stabilnost budžeta. Ni sama Vlada ne očekuje priliv koji su prikazali u budžetu, možemo vidjeti da prihod na određenim pozicijama nije dovoljno obrazložen. Interesatno je da se Vlada opredijelila da razgraničene rashode prikaže tek nakon Nacrta, u Prijedlogu. U budžetu koji možemo nazvati rekordno visokim, u 2025. nisu planirali niti jednu marku za subvencioniranje mladih koji rješavaju stambeno pitanje. Kada govorimo o infrastrukturi, samo 100 KM je planirano za Prvu transferzalu, da se kod ne zatvori”, kaže za Hayat zastupnik opozicionog SBiH-a u Skupštini KS Muamer Bandić.
Dodaje i kako se više novca planira za projekt zbrinjavanja pasa lutalica nego za mlade!
“Sam zakon o socijalnoj zaštiti odnosno Zakon o zaštiti porodica s djecom je na neki način onemogućio praćenje životnih troškova, da porodiljska naknada prati troškove potrošačke korpe. Imamo situaciju da se porodiljske naknade neće obračunavati u skladu s prosječnom plaćom već u skladu s najnižom. To je najpogubnije, oni koji su najavljivali tu pronatalitetnu politiku, na kraju su se odlučili za jednu ovakvu izmjenu zakona po skraćenom postupku gdje zastupnici nisu imali mogućnost utjecati na zakon”, kaže Bandić.
Naime, izmjenama Zakona o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i zaštiti porodice s djecom promijenjen je način obračuna porodiljskih naknada koji se do sada vezao za prosječnu federalnu plaću.
Usvojenim izmjenama on će se sada vezati za minimalnu plaću, koja od početka ove godine iznosi 1.000 KM, uz određivanje posebnog koeficijenta kojeg će utvrđivati Vlada Kantona Sarajevo u skladu s raspoloživim budžetskim prihodima.
Bandić smatra kako se ovim pravi diskriminacija nad porodiljama u KS u odnosu na druge kantone u FBiH. Mišljenja je da je su izmjene Zakona trebale ići u redovnu proceduru, uz javnu raspravu.
Najavljuje i da će opozicija zbog kršenja procedura pokrenuti to pitanje pred Ustavnim sudom BiH.
“Mnogo novca u budžetu ide za javna preduzeća, poput restrukturiranja GRAS-a. Nažalost, nemamo potpuno definisanu situaciju kako je okončano ranije restrukturiranje tog javnog preduzeća. Nemam problem da se izdvaja novac u kantonalna preduzeća, ali postoji sumnja u neke nelegalne radnje, javnost nije upoznata s detaljima o kakvom se restrukturiranju radi. Desetine miliona se izdvaja za to preduzeće, a nikako da dobijemo konačan epilog”, dodao je Bandić.
Govoreći o novim kreditnim zaduženjima, Bandić kaže kako će, u konačnici, realizacijom novog kredita KS imati više od 740 miliona KM dugovanja po tom osnovu.
“Poređenja radi u Vladi u kojoj sam bio, od 2012. do 2015. budžet je bio do 750 – 760 miliona KM, a sada imamo toliko zaduženje. Ova vlada je građane zadužila kao nijedna do sada. Ukoliko pogledamo realizaciju stvarnih projekata, onda vidimo da tu nešto nije u redu. Porazno je da smo imali premijera Edina Fortu koji je rekao da ima novca kada se ne krade, pa sada bi trebali vidjeti gdje je taj novac ako se sada ne krade! Više od 800 miliona KM ćemo ove godine izdvojiti samo za plaće. Imamo 100 miliona KM kredita na godišnjem nivou koje vraćamo. To je već 900 miliona KM, pa je realan budžet 1,3 – 1,4 milijardi KM. Ovo sve ostalo je prenapuhano. Što je najpogubnije, postavlja se ozbiljno pitanje da li ćemo u 11. ili 12. mjesecu imati novca za isplatu bilo čega, pa i plata”, kaže Bandić.
Referirao se i na stalne izgovore Trojke o ugroženom budžetu smanjenjem pondera s federalnog nivoa, odnosno manjim prihodima od indirektnih poreza koji se vraćaju u KS.
“Tri godine pričamo o ponderu, a niko ništa ne poduzima da prevaziđe tu situaciju ili da napravimo jedan sistemski pristup i set zakon koji će nadoknaditi prihode od indirektnih poreza ili da stranke Trojke koje su vlast na niovu FBiH vrate to. Mora se preuzeti odgovornost. Imamo resurse KS koje moramo staviti u funkciju povećanja ekonomskog rasta, oni to ne znaju uraditi. Ponder više nije nedostatak, ne može biti nedostatak nakon tri godine, to je nedostatak sposobnosti i uopće vizije kako KS treba izgledati. Siguran sam da ne ljudi koje vode Vladu KS ne znaju u kojem pravcu nas vode. Tu vidim priliku za lično bogaćenje, funkcije se koriste na taj način. Imali smo prekid sjednice duži za dva sata nego što smo glasali, potpuno suprotno Poslovniku o radu Skupštine jer smo imali zastupnike koji tamo trguju. Koalicioni oblik sklapanja skupštinske većine pretvorili su u trgovinski, imate pojedince koji trguju za lični interes”, zaključio je Bandić za Hayat.