Assadove napuštene fabrike narkotika jasno pokazuju užasne razmjere ilegalne trgovine drogom u Siriji.
Nakon pada režima Bashara al-Assada širom Sirije otkrivene su napuštene fabrike narkotika koje je finansirala nekadašnja vlast.
Vojne grupe koje su zbacile režim otkrile su pogon za proizvodnju droge u fabrici koja se nalazi u Doumi, okrugu u glavnom gradu Damasku.
Snimci koje je napravila reporterska ekipa agencije Anadolija otkrivaju da je u podrumu fabrike postojala radionica za pakovanje droge.
Pronađena velika količina droge
U radionici je droga bila sakrivena u zavojnicama unutar električnih ploča, pripremljenih za isporuku.
Osim toga, pronađena je i velika količina droge skrivena u raznim predmetima, uključujući vještačko kamenje i kalupe nalik voću i povrću.
Antirežimske grupe su u četvrtak spalile i uništile zaplijenjenu drogu i opremu za proizvodnju narkotika na vojnom aerodromu Mezze u Damasku. Droga je identifikovana kao "captagon".
Captagon, poznat još i kao "kokain za sirotinju", jedna je od droga koju koriste mladi širom Bliskog istoka i sjeverne Afrike. Nekada izdavan kao lijek, captagon je u većini država postao ilegalan 1986. godine i povučen je iz medicinske upotrebe. Međutim, njegova nedozvoljena verzija pojavila se ponovo u istočnoj Evropi i na Bliskom istoku početkom 2000-ih godina.
Trgovina captagonom
U izvještaju Ureda Ujedinjenih nacija (UN) za drogu i kriminal, najveće pošiljke captagona su stizale iz Sirije i Libana, uglavnom u arapske zemlje Zaljeva direktno kopnom ili morem ili indirektno preko drugih regija.
Prema izvještaju Bliskoistočnog instituta za 2021. godinu, kaptagon sirijske proizvodnje vrijedan otprilike 5,71 milijarda eura zaplijenjen je u inostranstvu.
Samo u aprilu 2022. godine u susjednim zemljama Sirije zaplijenjeno je 25 miliona tableta captagona u vrijednosti od otprilike 476 miliona eura.
Regionalni problem
Dok je jedna tableta lijeka koštala samo nekoliko centi tokom proizvodnje u Siriji, captagon se mogao prodati i do 25 dolara ili 24 eura u bogatim bliskoistočnim gradovima poput Rijada.
Trgovina captagonom postala je ozbiljan društveni problem u susjednim arapskim zemljama, prisiljavajući ih da pregovaraju s režimom o zaustavljanju isporuke droge.
Bashar al-Assad, koji je bio sirijski lider skoro 25 godina, pobjegao je u Rusiju nakon što su antirežimske grupe preuzele kontrolu nad Damaskom rano u nedjelju, čime je okončan režim partije Baath, koji je bio na vlasti u Siriji od 1963. godine.