Utočište je našao u Moskvi, koja mu je oduvijek bila jedan od najvažnijih saveznika. Svoje saradnike ostavio je na milost i nemilost sudbini.
Nekoliko sati prije svog bijega u Moskvu u subotu, Assad je uvjerio 30 vojnih i sigurnosnih zapovjednika u Ministarstvu odbrane da je ruska podrška na putu te je pozvao kopnene snage da budu strpljive. To je za Reuters izjavio jedan od zapovjednika koji je prisustvovao sastanku.
Većina izvora agencije zatražila je anonimnost kako bi mogli slobodno govoriti o osjetljivim pitanjima. O bivšem predsjedniku govorili su njegovi saradnici, diplomati, pripadnici sigurnosnih službi i visoki iranski zvaničnici.
Assad je u subotu izjavio u predsjedničkom uredu da ide kući. Umjesto toga, uputio se na aerodrom. Svoju savjetnicu za medije, Buthainu Shaaban, zamolio je da dođe kod njega kako bi zajedno pripremili govor. Kada je stigla, shvatila je da tamo više nema nikoga.
"Assad se čak nije ni pokušao boriti do kraja, niti je pozvao svoje vojnike. Ostavio je svoje pristalice da se sami suoče sa sudbinom," rekao je za Reuters Nadim Houri, izvršni direktor regionalnog think-tanka Arapska inicijativa za reformu.
Agencija nije uspjela stupiti u kontakt s Assadom u Moskvi, gdje je dobio politički azil. Prema svjedočenjima ljudi bliskih bivšem sirijskom vođi, on je činio sve kako bi produžio svoju vlast, dok niko nije mogao naslutiti da planira bijeg iz zemlje.
Assadova porodica imala je bliske veze s Moskvom već dugi niz godina. Prema izvještaju nevladine organizacije Global Witness, porodica Assad je nakon 2012. godine ulagala u nekretnine, poput moskovskih nebodera "Grad glavnih gradova" (Gorod Stolic). Organizacija je otkrila da je do 2019. porodica Assad u dva moskovska nebodera stekla stanove ukupne vrijednosti od najmanje 40 miliona dolara.
Assadova supruga Asma navodno je s djecom stigla u Moskvu nekoliko dana prije pada režima u Damasku. Bashar al-Assad se pridružio svojoj porodici nakon bijega.