Prema ocjeni Associated Pressa, koju prenosi Tanjug, namjera te organizacije za ljudska prava je, po svoj prilici, da na taj način izloži neprijatnosti princa Mohammeda u vrijeme kada on prisustvuje samitu G-20, koji se održava u Buenos Airesu.
Federalni sudija Ariel Lijo prihvatio je zahtjev tužioca Ramira Gonzalesa da ustanovi da li se protiv princa negdje u inozemstvu već vodi istraga zbog mogućih zločina protiv čovječnosti, prije nego što bi se odlučio da tako nešto učini u Argentini.
Pravni sistem Argentine omogućava da se pred njenim sudovima sudi i za zločine protiv čovječnosti počinjene u drugim zemljama.
Sudija traži detalje
AP ocjenjuje da je malo vjerovatno da bi se bilo šta u vezi sa tim moglo dogoditi uskoro, s obzirom da je sudiji za donošenje odluke potrebno da argentinsko Ministarstvo vanjskih poslova prethodno nabavi informacije iz Jemena, Turske, kao i od Međunarodnog krivičnog suda, a za to je potrebno određeno vrijeme.
Sudija je od HRW-a, također, zatražio da pruži detalje kojima potkrijepljuje svoje tvrdnje protiv princa Mohammeda.
AP podsjeća da ta organizacija optužuje saudijskog prijestolonaslednika za ratne zločine u Jemenu i za odgovornost za ubistvo novinara Jamala Khashoggija u saudijskom konzulatu u Istanbulu.
„Argentinsko pravosuđe, preduzevši korake ka formalnoj istrazi, šalje jasnu poruku da čak i moćni zvaničnici poput Mohammeda bin Salmana nisu iznad zakona i da će biti temeljno provjereni ako su umiješani u ratne zločine. Oblak sumnje će lebdjeti nad njim, dok on na samitu G-20 pokušava da ponovo izgradi svoj poljuljani ugled, a za svjetske lidere bi bilo bolje da dva puta razmisle prije nego što se budu slikali s nekim ko bi se mogao naći pod istragom za ratne zločine i mučenje“, navodi se u saopštenju HRW-a.