Apsurd: BiH je poljoprivredna zemlja koja gotovo svu hranu uvozi

.

Bosna i Hercegovina se suočava s ozbiljnim problemom nedovoljne proizvodnje hrane koja ne zadovoljava potrebe vlastitog stanovništva. Prema dokumentu “Analiza trgovinske razmjene poljoprivredno-prehrambenih proizvoda BiH sa svijetom za prošlu godinu”, koji je izradilo Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, zemlja gotovo u potpunosti ovisi o uvozu poljoprivrednih proizvoda.

Izvještaj ukazuje na to da se uvoz najčešće sastoji od osnovnih namirnica poput pšenice, svježeg goveđeg mesa, šećera i sjemena suncokreta. Podaci Uprave za indirektno oporezivanje otkrivaju da BiH uvozi i poljoprivredne kulture koje se lako mogu uzgajati unutar zemlje, poput krompira, paradajza, luka, paprike i kupusa. Ova ovisnost o uvozu rezultira stalnim povećanjem deficita u trgovini poljoprivredno-prehrambenim proizvodima, koji je prošle godine dosegao čak 3,5 milijardi KM.

Velik uvoz hrane posljedica je nedovoljne poljoprivredne proizvodnje i sporog tempa modernizacije ovog sektora. Prema riječima prof. dr. Irzade Taljić, izvanredne profesorice prehrambene tehnologije i nutricionizma na Univerzitetu u Sarajevu, trenutni sistem subvencija poljoprivrednicima nije dovoljan da bi im bio isplativ proizvoditi hranu. Naglasila je potrebu za promjenom pristupa poljoprivredi i obrazovanju, kako bi se prepoznala važnost prehrambene proizvodnje.

 

Taljić za Večernji list također ističe značaj održivog režima prehrane, koji podrazumijeva korištenje namirnica iz neposredne okoline, što bi potaknulo lokalne proizvođače i ekonomiju. Doktor Jasmin Durmišević iz Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica ukazuje na paradoks u kojem mnogo hrane propada dok veliki broj ljudi pati od gladi. Uvjerava kako rastući broj stanovnika dodatno komplicira situaciju, a izazovi u proizvodnji kvalitetne i hranjive hrane postaju sve veći.

BiH posjeduje sve predispozicije za proizvodnju zdrave i kvalitetne hrane, uključujući brojne neobrađene poljoprivredne površine, pašnjake, kao i nezagađeno tlo, vodu i zrak. Kako bi se iskoristile ove prednosti, potrebno je implementirati strategije koje će modernizirati poljoprivredni sektor, povećati konkurentnost i osigurati samodostatnost u proizvodnji hrane.