Dragan Čović, predsjedavajući ovog doma kazao je da je ovo do sada neviđen, ili ne dugo viđen način blokada rada državnih institucija!?
Lider HDZ-a BiH tako je još jednom potvrdio da njegov partner Milorad Dodik, što se tiče Čovića, može da radi šta god želi, uz prešutnu saglasnost HDZ-a.
Podsjećamo, blokada institucija BiH traje duže vrijeme, a praksu je uveo upravo SNSD koji po zaključku Narodne skupštine RS-a bojkotuje rad institucija BiH. Na sjednice dolaze isključivo ako se neka tačka tiče Republike Srpske, ili, pak, kao u ovom slučaju ukoliko to treba Čoviću i HDZ-u BiH.
Iz SDA su pojasnili da su od Čovića tražili da otkaže sjednicu s obzirom da se na sutrašnjoj sjednici Predstavničkog doma nalaze izmjene Izbornog zakona koje osiguravaju integritet izbornog procesa.
„Zakon bi prošao glasovima HDZ-a i SNSD-a i onda bi se jako zakomplikovalo usvajanje izmjena Izbornog zakona koje je sutra na Predstavničkom domu, a tiču se integriteta izbornog procesa, tako da smo mi odlučili iz SDA da ne prisustvujemo sjednici i onemogućimo usvajanje ovog nakaradnog prijedloga“, istakao je Bakir Izetbegović.
Amneziju Čovića i neka čuda neviđena kada je riječ o blokadi rada institucija valja osvježiti i sa sjećanjima na ponašanje SNSD-a u prošlom sazivu, kada su napuštali sjednice Predstavničkog doma, samo jer je njima rukovodio Šefik Džaferović, sada član Predsjedništva BiH, koji je tada bio u rukovodstvu PSBiH. A, šta tek napisati za blokade HDZ-a?
Čoviću valja osvježiti memoriju s nekim od najbitnijih slučajeva koji dokazuju na koji način funkcionira politika Hrvatske demokratske zajednice BiH. Od vakcina – do CIK-a. Od Vijeća za vitalni nacionalni interes do izbora delegata u Domu naroda, izbora sudija u Ustavni sud FBiH...
A, današnji prijedlog izmjena Izbornog zakona osim što Čovićev prijedlog ide u prilog HDZ-u ojačale bi i SNSD-ovu poziciju. Konkretno, HDZ BiH predlaže da se mijenja i način izbora delegata za Dom naroda BiH iz Narodne skupštine RS.
“Izbor izaslanika iz Republike Srpske u Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH provodi se na način da svaka politička stranka ili svaki zastupnik u Narodnoj skupštini Republike Srpske ima pravo da predloži listu za izbor srpskih izaslanika u Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH”, navedeno je u predloženim izmjenama Izbornog zakona.
Ova odredba znači da bi, gledajući trenutno stanje u NSRS, SNSD i njegovi partneri imali svih pet delegata u Klubu Srba Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH.
Svih pet delegata u Klubu Hrvata Domu naroda PS BiH bi, prema predloženim izmjenama Izbornog zakona, pripao i HDZ-u. To dokazuje i predloženi način izbora delegata u Domu naroda Federacije BiH.
“Broj izaslanika iz svakog konstitutivnog naroda i iz reda ostalih,koji se biraju u Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine iz zakonodavnog tijela svakog kantona proporcionalan broju stanovnika kantona prema posljednjem popisu. Kantoni koji imaju zastupljenost nekog od konstitutivnih naroda manja od 5 posto u odnosu na ukupan broj tog konstitutivnog naroda u Federaciji Bosne i Hercegovine zajednički biraju jednog izaslanika u Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine”, navedeno je u članu 9 predloženog Zakona.
To znači da bi HDZ imala sigurnih 16 od ukupno 17 delegata u Klubu Hrvata Doma naroda Federacije BiH. Sa tih šesnaest delegata, HDZ BiH bi neometano mogao izabrati pet delegata u Klubu Hrvata Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH.