Sa sastanka su poručili da traže hitno zakazivanje sjednice Doma naroda Parlamenta FBiH, na kojoj će biti usvojena dopuna Zakona o električnoj energiji FBiH u istovjetnom tekstu u kojem je usvojena na Predstavničkom domu, kako bi Vlada FBiH do kraja godine donijela odgovarajuću odluku kojom bi ograničila povećanje cijena električne energije za privredu na maksimalno 20 posto.
Na sastanku u Zenici jednoglasno je zaključeno i da je za većinu kompanija u FBiH prihvatljivo da električna energija za privredu poskupi maksimalno 20 posto, iako postoje kompanije kojima bi i ovoliko poskupljenje stvorilo probleme u poslovanju.
"Ukoliko bi povećanje cijena električne energije bilo više od 20 posto, članice Udruženja poslodavaca FBiH neće potpisati ugovore o snabdijevanju koje im dostave elektroprivrede iz FBiH", jedinstven je stav učesnika sastanka.
Članice UPFBiH zahtijevaju od nadležnih institucija da se što prije donese zakon o obnovljivim izvorima energije FBiH, kojim će kompanijama biti omogućeno investiranje u obnovljive izvore energije, ali i prodaja viška električne energije iz obnovljivih izvora na tržištu.
Tokom sastanka je još jednom ponovljeno da bi enormno povećanje cijena električne energije za privredna društva u Federaciji BiH ugrozilo poslovanje najvećeg broja privrednih društava i privredu u cjelini. Mnoga privredna društva bila bi prisiljena zatvarati pogone, otpuštati radnike, smanjivati plate radnicima. Došlo bi do smanjenja izvoza i smanjenja investicija. Također bi se značajno povećala inflacija.
"U konačnici bi došlo do pogoršanja životnog standarda građana, jer bi enormno povećanje cijena električne energije za privredu u konačnici platili jedino građani, pošto bi došlo do značajnog povećanja cijena roba i usluga. Jedino Vlada FBiH donošenjem odluke o ograničavanju cijena električne energije do maksimalno 20 posto, može spriječiti drastična poskupljenja za građane i kolaps privrede FBiH", poručeno je nakon sastanka.