Ako ne želite nositi masku u Sarajevu - trčite ili vozite

.
Najveći dnevni broj zaraženih korona virusom u regiji danas bilježe Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Slovenija. U BiH novi neslavni rekord sa više od 620 zaraženih u zadnja 24 sata. Osam osoba je preminulo od posljedica COVID-19. Virus se ubrzano širi, upozoravaju epidemiolozi.

Hladan oktobarski dan u Sarajevu, prava, nemaskirana jesen. Na klupama - po jedno. Neko sam sa novinama, neko sam sa mislima, svako sa svojom maskom.

Anketa:

"(Sjedite na klupi, nosite masku, smatrate li da je to opravdano? Smatram. Ako je Vlada Kantona donijela odluku, poštuj odluku.
To trebaju svi da rade".

"(Smatrate li da je opravdano nošenje maske na otvorenom?) Ne smatram. (Ali poštujete mjeru?) Naravno".

"Svaki dan nosim, i kad spavam isto stavim".

Maska tokom vožnje nije potrebna, ali je obavezna odmah po izlasku iz automobila i dio je obavezne vozačke opreme. Nije potrebna ni biciklistima dok su na svom prevoznom sredstvu, ali uz sebe je moraju imati. Policija vrši pojačane kontrole.

Zašto je manje opasan kao prenosilac zaraze čovjek na romobilu od pješaka?

"Zato što je manje opasan. To su preporučili epidemiolozi po ugledu na druge zemlje. Naredbe se ne komentarišu, one se jednostavno poštuju", kaže Aida Pilav.

"Ako trčimo, napravimo 3, 4 metra distance da ne ugrozimo drugog, jer nemoguće je sve propisati. Stvarno je nemoguće, imate toliko specifičnih situacija... ali razumijemo o čemu pričamo, živimo sa virusom 10 mjeseci", dodaje Sanjin Musa.

Prazni ugostiteljski objekti nisu rijetkost. Od razmišljanja o držanju distance i stavljanju maske tokom pauza u jelu, mnogima je draže lišiti se zadovoljstva restoranske usluge. Oni koji od ugostiteljstva žive - zabrinuti za egzistenciju, zbunjeni pred novim mjerama.

"30 osoba u zatvorenom prostoru, šta znači, imate prostor od 20 kvadrata i 3.000 kvadrata. Ugostiteljsko-turistička branša je ostavljena na milost i nemilost, pa evo i jedna mala privredna grana koju niko nikad nije spomenuo. Znate li da u BiH ima 52 autokampa, po pet nek je uposleno dvije i po hiljade ljudi ostalo je bez hljeba", ističe Amir Hadžić, predsjednik Udruženja hotelijera i restoratera BiH.

Porast broja slučajeva COVID-19 je alarmantan, kao i ubrzan prenos virusa u populaciji. Na nivou Federacije, sedmodnevna incidenca iznosi 75 na sto hiljada stanovnika, a dnevni prosjek iznosi 236 slučajeva.

"Ograničiti kontakt u okruženjima gdje je prenos najvjerovatniji: okupljanja, zatvoreni prostori sa slabom ventilacijom, gdje je nemoguća fizička distanca", poručuje Musa.

Sami ili u društvu dok šetate Kantonaom Sarajevo masku morate staviti i za njeno nenošenje platićete 500 KM. Na romobilu ili biciklu, smatra struka, kao prenosilac manje ste opasni i masku ne morate nositi, a čim potrčite, možete je skinuti.