5 najčešćih pogrešaka zbog kojih ti pohana piletina ne ispadne hrskava, a panada ti se raspadne

pilerina

Ove tajne će zadržati panadu baš tamo gdje želiš: na mesu Panirana ili popularno rečeno pohana piletina jedan je od najomiljenijih obroka – i vrlo jednostavno se spravlja Jednostavno kao što je spraviti paniranu piletinu, usavršavanje tehnike može biti teško u početku…

Hm, čini se da panada prečesto pada s piletine, ostavljajući ti tek pola hrskave divote s kojom si započela. Pa kako to popraviti?

Bez obzira koristiš li pivsko tijesto ili klasični sustav s tri koraka (jaje, brašno, krušne mrvice), izbjegavaj pet najvećih grešaka koje kuhari/ce rade kod panade.

1. Ne osušiš meso Prvi korak u spravljanju piletine je presudan: provjeri je li piletina potpuno suha prije početka postupka paniranja. Pomoću papirnatog ručnika posuši meso sa svih strana. Prekomjerna vlaga uzrokovat će da brašno postane vlažno, što znači da neće dobro prianjati uz piletinu.

2. Ne otreseš brašno Svakako otresi višak brašna sa piletine. Dodatno brašno stvorit će sloj koji sprječava da se smjesa jaja zalijepi za piletinu, što će u konačnici spriječiti da se panada pravilno zalijepi. Za hrskavu aromatičnu piletinu obavezno ukloni višak brašna prije nego što nastaviš.

3. Premalo mrvica Temeljit premaz dat će piletini onu hrskavost za kojom žudiš. Bez obzira na to koju vrstu mrvica koristiš, meso premaži ravnomjerno i potpuno sa svake strane.

4. Zaboraviš zadnji pljesak Nakon što si meso „presvukla“ kruhom, lagano ga „stuci“ sa svih strana tako da se svaki komad zalijepi na sloj jaja. Dobro obložena piletina ključ je hrskave panade. 

5. Nestrpljiva si Ako pržiš, zagrij ulje u posudi ili tavi od lijevanog željeza. Nakon što su komadi piletine temeljito premazani panadom, stavi ih u vruće ulje - s dovoljno mjesta između komada - i ostavi ih! Što više puta dodirneš piletinu, veća je vjerojatnost da će panada pasti. Ključno je biti strpljiva. Čim vidiš zlatni obruč oko dijela piletine koji je potopljen u ulju, slobodno je okreni.