Član Kriznog štaba Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo, inspektor Izet Smajić rekao je na konferenciji za novinare da su zbog utvrđenih nepravilnosti za ukupno 13 škola, sedam osnovnih i šest srednjih, izdata rješenja sa korektivnim mjerama koje su sprovedene u roku od 24 časa.
On je naveo da su prekršajne i upravne mjere donesene zbog nepoštivanja naredbi i preporuka Kriznog štaba Ministarstva zdravstva Federacije BiH (FBiH), neusklađenosti u vezi sa brojem djece u produženom boravku, organizacijskih nepravilnosti u vezi sa ishranom učenika u produženom boravku i načina ishrane uopšte, kao i zbog nedonošenja kriznog plana pripravnosti u slučaju pojave oboljenja.
Smajić je rekao da je do sada sanitarno-higijenski nadzor poštivanja opštih i posebnih higijensko-epidemioloških mjera izvršen u 126 odgojno-obrazovnih ustanova, od čega 80 u osnovnim školama, 38 u srednjim školama i osam u predškolskim ustanovama.
Prema njegovim riječima, u momentu nadzora u 104 škole, 72 osnovne i 32 srednje, sve naložene mjere i preporuke su bile u potpunosti ispoštovane.
On je napomenuo da se trenutno vrše nadzori u javnim i privatnim predškolskim ustanovama na kojima prioritet nadzora ostaje sve dok se predviđeni plan ne ostvari.
Smajić je dodao da su na području Kantona Sarajevo i dalje najčešće sankcionisani ugostiteljski objekti, posebno nargila barovi, kao i trgovine.
On naglašava da su od početka marta do danas sanitarni inspektori Kantonalne uprave za inspekcijske poslove izvršili ukupno 9.248 inspekcijskih nadzora ugostiteljskih i trgovačkih objekata, tržnih centara, kozmetičkih/frizerskih salona, pekara, kladionica, škola, vrtića, te ostalih subjekata nadzora na koje se donesene naredbe odnose.
– U tom periodu izdata su 254 prekršajna naloga u novčanom iznosu od 424.695 KM, a broj donesenih rješenja sa preventivno-korektivnim mjerama iznosi 830. Inspektori su, na osnovu dostavljenih epidemioloških izvještaja JU Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo donijeli 3.723 rješenja o zabrani kretanja za lica koja su bile u kontaktu sa zaraženima – rekao je Smajić.
On dodaje da su na osnovu do sada dostavljenih zabilješki, sanitarni inspektori protiv 26 osoba pokrenuli prekršajne postupke pred nadležnim sudom.
– Trenutna epidemiološka situacija u Kantonu Sarajevo ne zahtijeva uvođenje restriktivnih mjera za građane – rekao je Smajić.