Svjedočimo primjeru prebliskog prilaska suncu Pepa Gvardiole: Meteorski rast i epski pad španskog maga

.
Vedrio je i oblačio evropskim fudbalom više od 15 godina, ali nazire se kraj i njegove vladavine

 

Nakon što su bogati šeici 2016. godine, nakon višegodišnjih pokušaja koji su datirali još 2012., dok je Pep Gvardiola (Guardiola) vodio Barcelonu, doveli na klupu Mančester sitija španskog stručnjaka, očekivano je bilo da će klubu uslijediti nevjerovatan rast. O njegovim uspjesima u godinama što dolaze pisat će se epovi. Razmjere? Neočekivane, čak i za maga za osvajanje trofeja poput Pepa.

 

Dominacija Engleskom

Nakon prve sezone (2016.–17.), pojavili su se brojni upitnici. Prije svega, postavljalo se pitanje je li Pep izgubio svoju magiju. Osigurati Ligu prvaka u posljednjem kolu sigurno nije bilo na listi želja bogatih vlasnika iz Emirata. Međutim, imao je on svoj „lijek“ za probleme. Rješenje? Stotine miliona funti skrckanih na igrače. Ne valja jedan igrač na bilo kojoj poziciji? Kupi dvojicu, boljih, pa nek se mijenjaju. Koji bude dobar, igrat će. Drugom neka je Bog na pomoći. Ko padne u Pepovu nemilost, teško mu se piše. Pa su se tako redovno rušili rekordi, kupovali najbolji igrači svih liga svijeta.

Rezultat, pitate se. Šest titula prvaka Engleske u sedam godina.

 Jedina sezona kada nisu osvojili je tzv. "korona sezona“ (2019.–20.). I tada su se "Skauzeri“ (žitelji Liverpula) naslađivali kako su "ubili Pepa“. Uzvratio im je s titulom već naredne godine, a onda i kupovinom polu čovjeka, polu mašine za golove - Erlinga Halanda (Haaland). U prvoj sezoni s norveškim čudom osvojena je trostruka kruna, čak je osvojena i Liga prvaka.

Sir Aleks Ferguson (Alex) mučio se, a onda dominirao s Mančester junajtedom 20 godina. Činilo se da će Gvardiola to ponoviti bez toliko prethodne patnje. Ključna riječ – činilo.

Kada je sve izgledalo kao da je bajno, uslijedio je pad. I to kakav. I nije samo ovdje riječ o rezultatima koji su, najblaže rečeno, kriminalni.

Riječ je o toj "auri" koju su Gvardioline ekipe imale godinama unazad. 

Dok je vodio Barcelonu, bili ste sigurni da će vas kad-tad umoriti bjesnomučnim dodavanjima i pronaći najsitniju rupu u vašoj odbrani. Kada je sjeo na klupu Bajerna, kombinacija direktnosti i ubojitosti Franka Riberija (Franck Ribery), Arjena Robena (Robben) i Roberta Levandovskog (Lewandowski), davala je impozantne rezultate.

Pepov Siti bi vas ugušio presingom i posjedom. Općepoznato je da su znali "sakriti“ loptu u mnogim derbi utakmicama. Zabiju gol i onda više ne vidite loptu dok sudija ne odsvira kraj, osim ako eventualno ne odluče da postignu još koji.

Zasićenje "Građana"

Toga više nema.

Pep je poznat i da izmori svoje igrače konstantnim zahtjevima od kojih se normalnim ljudima zamanta. 

„Nemoj stajati tu, stani ovdje“, „Izašao si iz svoje kocke na terenu, zašto si to učinio“, neke su od stvari koje biste čuli stotinama puta na treninzima "Građana".

Normalno, kroz godine je došlo zasićenje, ali epski pad jednog od najvećih stručnjaka bit će dobra lekcija za neke nove Gvardiole ovog svijeta. 

Čak se znao pojavljivati i izranjavan nakon utakmica, zbog nervoze, pa čak i pokazivati istim onim navijačima Liverpula da je on osvojio šest titula, kao svojevremeno njegov najmrži rival Žoze Murinjo (Jose Mourinho). 

Skroz netipično za Španca. Ipak, došlo je i do toga. Sada će možda i stati na loptu, a ko zna možda i završiti karijeru u nekom skorijem periodu.

Možda! A možda će još jednom, ko zna koji put u karijeri, začepiti usta kritičarima...

Brojke

6 titula prvaka Engleske osvojio je sa Sitijem.

2 FA Kupa je osvojio.

2022.–23. je sezona kada je Siti došao do prve titule Lige prvaka.