Narednog petka, za sedam dana, u Zurichu će biti obavljen žrijeb kvalifikacionih grupa za Svjetsko prvenstvo 2026.
Ekipe će biti žrijebane u 12 grupa, šest grupa brojat će četiri, a šest grupa pet reprezentacija.
Fudbalska reprezentacija BiH nalazi se u trećem jakosnom šeširu i ima velike šanse da se nađe u grupi koja će brojati pet ekipa. Statističari su uoči žrijeba izračunali da Zmajevi imaju 86 posto šanse da zaigraju u jednoj od grupa sa pet selekcija.
U grupi sa pet ekipa iz prvog jakosnog šešira trebali bi biti Engleska, Švicarska, Belgija i Austrija (75 posto šansi), a već je potvrđeno da će iz drugog jakosnog šešira u grupu sa pet ekipa biti žrijebani Švedska, Vels, Poljska, Rumunija, Norveška i Češka.
Iz četvrtog jakosnog šešira u grupu sa pet selekcija bit će žrijebano pet od devet selekcija (Luksemburg, Bjelorusija, Kazahstan, Azerbejdžan, Estonija, Kipar, Sjeverna Irska, Latvija, Litvanija).
U peti šešir smješteni su Moldavija, Malta, Andora, Gibraltar, Lihtenštajn i San Marino.
A kako bi izgledala idealna grupa za Zmajeve? Prema posljednjim rezultatima najboljih bh. fudbalera svakako nismo u mogućnosti prijetiti bilo kome i smatrati se velikim favoritima, ali iz prvog jakosnog šešira bilo bi idealno izbjeći Engleze (grupa sa pet ekipa).
Povoljan žrijeb možda bi izgledao ovako: Austrija, Češka, BiH, Latvija, San Marino.
Grupa, naravno, može biti znatno teža poput ove: Engleska, Švedska, BiH, Sjeverna Irska, Moldavija.
Polufinalisti Lige nacija, a oni će biti poznati poslije martovskih četvrtfinalnih duela (Nizozemska - Španija, Hrvatska - Francuska, Danska - Portugal, Italija - Njemačka), bit će smješteni u grupu sa četiri ekipe, uz još dva nositelja iz prve jakosne grupe.
Primjera radi, ako Nizozemska, Francuska, Portugal i Njemačka izbore polufinale Lige nacija, oni će kao nositelji biti raspoređeni u četiri različite grupe sa po četiri selekcije.
Pod uvjetom da i Zmajevi budu u grupi sa četiri ekipe, a šanse su 12 posto, potencijalno paklena grupa mogla bi izgledati ovako: Njemačka, Srbija, BiH i Bugarska.
Povoljna grupa u ovom slučaju bila bi možda jedino da Danska kao jedan od nositelja bude žrijeban u grupu sa po četiri tima.
Tada bi "poželjna" grupa izgledala možda ovako: Danska, Slovačka, BiH, Estonija.
Podsjetimo da će timovi koju budu smješteni u grupu sa četiri reprezentacije početi kvalifikacije tek u septembru i završiti u novembru naredne godine. Ostale selekcije, izuzev četvrtfinalista i sudionika Final Foura Lige nacija u martu i junu obavezni su igrati prijateljske utakmice.
Kvalifikacije za grupe sa pet ekipa traju od marta do novembra.
Na Svjetsko prvenstvo direktno će se plasirati 12 pobjednika grupa, a 12 drugoplasiranih timova ide u baraž.
Jakosne grupe kvalifikacija za SP
Prvi šešir: Francuska, Španija, Engleska, Belgija, Nizozemska, Portugal, Italija, Njemačka, Hrvatska, Švicarka, Danska, Austrija;
Drugi šešir: Ukrajina, Švedska, Turska, Vels, Mađarska, Srbija, Poljska, Grčka, Rumunija, Slovačka, Češka, Norveška;
Treći šešir: Škotska, Slovenija, Irska, Albanija, Sjeverna Makedonija, Gruzija, Finska, Island, Sjeverna Irska, Crna Gora, BiH, Izrael;
Četvrti šešir: Bugarska, Luksemburg, Bjelorusija, Armenija, Kosovo, Kazahstan, Azerbajdžan, Estonija, Kipar, Farska Ostrva, Latvija, Litvanija;
Peti šešir: Moldavija, Malta, Andorra, Gibraltar, Lihtenštajn, San Marino.