O svemu ovome upozorava britanski “The Sun”, koji u svojoj velikoj priči navodi da “lešinari kruže iznad plijena”, smatrajući da nikada neće biti bolji trenutak za njihov napad, zavodeći najveće klubove evropskog fudbala da se daju u odmetništvo i napuste nacionalne lige.
Bogati vlasnici privatnog kapitala i oni skloni velikim ulaganjima su spremni da pronađu način da se uguraju u fudbal i tako “uhvate talas” koji će nesumnjivo donijeti velike promjene u evropskom fudbalu, i na taj način uspiju da za sebe prigrabe profit.
“The Sun” navodi da će gotovo sve najveće evropske lige morati da se na određen način “resetuju”, u smislu finansija i njihovih poslovnih modela, zbog pandemije korona virusa. To ostavlja prostor finansijskim spekulatorima da se uključe u biznis.
Navodno, jedan od prijedloga za osnivanje evropske superlige je da se napravi liga sa 20 ili 22 kluba, bez ulaska u ligu ili ispadanja iz iste, dok je druga da postoje dva ranga sa po 16 klubova, gdje bi klubovi mogli da se mijenjaju unutar te dvije lige. U takvoj priči, “The Sun” pominje i Crvenu zvezdu kao potencijalno interesantan klub za dio ovog ogromnog projekta. U oba scenarija, ovo bi bilo zatvoreno takmičenje.
Oni pišu i da bi pred klubovima bile milijarde eura koje bi mogle da prigrle za sebe i da bi TV prava dostigla novi vrhunac, jer bi i u tim klubovima nastupali najbolji fudbaleri svijeta.
“Fudbal širom Evrope je na putu ka velikoj promjeni – lige i klubovi su dostigle maksimum za TV prava, prihod od utakmica, sponzorstava i marketinga unutar svojih liga. Ne postoji bolji trenutak da naprave ovaj potez nego sada. Fudbal se mijenja. Da li zaista mislite da vlasnici najvećih klubova mare za tradiciju postojećih takmičenja?“, rekao je jedan insajder za “The Sun”.
“Sve o čemu oni mare je strategija za izlazak iz svojih liga i osnivanje velike evropske lige, a sume novca koje se pominju daju im upravo sve to. Sve je to zbog novca.”
Poznato je da je i predsjednik Juventusa i jedan od najuticajnijih ljudi u svijetu fudbala Andrea Agnelli, čovjek koji je veliki zagovornik osnivanja evropske superlige. Ona bi, gotovo je izvjesno, bila takmičenje koje bi zamijenilo Ligu šampiona, koja i dalje nije u potpunosti po mjeri onih najbogatijih klubova.
Problem u čitavoj priči je da bi FIFA mogla da zabrani učestvovanje na Svjetskom prvenstvu svim onim igračima koji su dio takve superlige. No, i to bi bio rizik za FIFA i njeno daleko najvrijednije takmičenje.
Takođe, “The Sun” navodi i da oni koji osmišljaju čitav plan oko superlige i spremni su da ga izdašno pomognu, vjeruju da će FIFA ublažiti svoj stav po tom pitanju. FIFA i UEFA imaju dogovor oko međunarodnog fudbalskog kalendara do 2024. godine i od tada bi mogao da bude pokrenut neki novi projekat, kada bi se kalendar uobličio spram onoga što odgovara novoj situaciji.
“Igrači su kao imovina i njihova vrijednost je pala bar za trećinu, što znači da je pala i finansijska vrijednost klubova, oni sada gube novac. Ali najveći klubovi uvijek dobijaju po svome jer su previše vrijedni. Neka bude po njihovom i neka napuste nacionalne lige, a onda bi ostali klubovi konačno dobili priliku da se u svojim nacionalnim ligama bore za trofeje. Ako ćemo već vidjeti “resetovanje” biznis modela u fudbalu, ovo bi moglo da bude najbolje rješenje”, kaže insajder “The Suna” o eventualnoj budućnosti evropskog fudbala.
Izgleda da za fudbalski teren više niko i ne mari, sve “bitke” vode se u kancelarijama punih računovođa…