Iza današnjeg sjaja, postoji i druga strana priče oko bh. košarkašica. I danas se čulo kako pomoći države za košarkašice, kada se krenule na pripreme, nije bilo. Jedni nisu mogli da izdvoje sredstva, zbog donesenih odluka, drugima je nedostajao zarez. A njima nije nedostajalo volje da pročitaju pismo i pošalju poruku, baš njima, političarima.
“Bile smo zapanjene količinom čestitki političara sa najviših nivoa vlasti, a koji prethodno nisu izdvojili ni pfeninga za naše pripreme. Da ne govorimo, kako takođe od njih nismo dobili bilo kakvu nagradu za plasman na Eurobasket, kao ni plasman među najboljih osam ekipa Evrope.”
Ovu su juče poruku poslale košarkašice, nakon pobjede nad Švedskom i zauzimanja 5. mjesta na Evropskom prvenstu. Prethodnih dana povela se priča o ulaganjima u sport i pomoći pojedincima i reprezentacijama od strane države. Ipak, iz Saveza danas drugačija poruka.
Koliko su novca dobile?
“Mislim da su one u jednom određenom videu rekle određene stvari i mi čvrsto stojimo iza njih i imaju punu podršku kada je sve to u pitanju. Trenutno danas je fokus na njihovom rezultatu i svemu, a u narednom periodu možemo pričati o tim stvarima”, izjavio je Amer Čolan, generalni sekretar KSBiH.
Koliko su novca dobili i od koga za pripreme za EP, u Savezu ne žele da komentarišu. No od ranije se zna, da od države nisu dobile, kako same kažu, ni pfeninga. Grad Sarajevo obećao da će pomoći sportske kolektive, Kanton Sarajevo je dao novac.
“Ove godine je isto tako, Vlada Kantona Sarajevo podržala našu žensku košarkašku reprezentaciju, sa iznosom od 40.000 KM. Sigurno da će se ta podrška i nastaviti obzirom da u novembru imamo mušku reprezentaciju koja igra kvalifikacije za SP. Naravno i ostale reprezentativne selekcije”, poručio je Samir Avdić, ministar kulture i sporta KS.
Viši nivoi – ništa osim čestitki
Ipak, radi se o nižem nivou vlasti, koji je prepoznao važnost pomoći košarkašicama. Oni sa viših nivoa, osim čestitki, nisu pomogli. Jedni nisu htjeli, drugi kažu, nisu mogli po Zakonu da izdvoje sredstva, a vanrednih odluka o pomoći nije bilo. I ranije je bilo tako.
“Evo reći ću vam jednu stvar. Ja sam krenuo sa reprezentacijom U-16 na EP A Divizije gdje su najbolje selekcije Evrope. Ja sam išao sa 500 eura za ekipu. Mislim, to ne da je presmiješno, nego je sramota negdje i reći. Ali to su činjenice”, izjavio je Emir Halimić, bivši reprezenntativac BiH.
No, nekadašnja reprezentativka BiH Merima Šećerbegović kaže kako pismo koje su reprezentativke juče pročitale, nisu trebale plasirati na ovakav način i žao joj je što su dovedene u tu situaciju .
“Nadam se da će konačno neko prepoznati potencijal koji imamo. Da će neko shvatiti da naša budućnost naše djece, budućnost naše države, leži upravo u ulaganju u sport.”
Podrška Telemacha
Ipak, neki su prepoznali. Kompanija Telemach je bez razmišljanja odlučila da pomogne košarkaške reprezentativne selekcije.
“Mi smo mala zemlja. Što više kompanija koje će prepoznati ovo, sa nekim, neći reći simboličnim, ali ne toliko značajnim iznosima, možemo da podržimo da i muška reprezentacija napravi sličan podvig kao što su djevojke”, kazao je Admir Drinić, direktor Telemach BiH.
Dok privatne kompanije najavljuju daljnja ulaganja u bh. sport, nosioci vlast u BiH ne obećavaju ništa, osim što šalju čestitke i hvale se kako su obezbijedili državljanstvo Jonquel Jones, koja se iako sa Bahama, bori za državu BiH više od njih samih.