Prema pravilima Eurolige, postoje dvije vrste povrede pravila: teži i lakši, a nema sumnje da ono što se sinoć dešavalo u Madridu spada u drugu grupu i da će s tim u vezi i kazne za aktere biti žestoke i rigorozne.
U opisu težeg prekršaja, navodi se da je to fizički napad koji dovodi do prekida utakmice, prijetnje i vrijeđanje te ponašanje koje vodi prema nasilju, što je svakako optužba pod kojom će se susresti mnogi akteri sinoćnjeg duela u Madridu.
Najveća kazna u Euroligi je suspenzija na četiri godine u ovom takmičenju, a blaže su one koje se odnose na godinu dana zabrane igranja, kao i suspenzije na tri ili više utakmica, u odnosu od procjene kakav je bio stepen prekršaja. Također, postoje i novčane kazne koje se kreću od 30.000 do 280.000 eura.
U meču između Reala i Partizana isključen je 21 igrač i zbog toga se utakmica nije mogla nastaviti, a evropski mediji pišu da je vrlo moguće da nakon sinoćnjeg incidenta vidimo i najrigoroznije kazne u historiji Eurolige.
Do sada su najrigoroznije kazne izrečene 2013. godine poslije sukoba košarkaša Olympiakosa i Galatasarayja, a učesnici su zajedno dobili deset mečeva suspenzije, najviše Mirza Begić koji je dobio četiri utakmice zabrane. Uz novčanu kaznu za igrače, Olympiakos je kažnjen kao organizator da narednu utakmicu igra bez prisustva navijača te su platili i novčanu kaznu u iznosu od 39.000 eura.