Fudbal više nije ono što je nekad bio. Ovi današnji fudbaleri ne bi preživjeli jednu utakmicu u dobrim starim vremenima. Takve i slične rečenice redovno slušamo gotovo na svakoj utakmici, svaki put kad se neki fudbaler baci na teren da bi se previjao od bolova i nekoliko trenutaka kasnije nastavio po svome kao da se ništa nije ni dogodilo.
Ista priča se povela u nakon pobjede Brazila protiv Meksika gdje je teatralni Neymar opet dobivao zvižduke s tribina zbog kotrljanja po terenu, ali i izvan njega. Kad je prije nekoliko dana legendarni Eric Cantona objavio video na Instagramu gdje se sprda s Neymarom i njegovim dramatičnim padovima, svima je bilo jasno što ostatak svijeta misli o takvom ponašanju na terenu.
Na prošlom svjetskom prvenstvu je Wall Street Journal odlučio provjeriti koliko tačno igrači troše vremena na kotrljanje po podu uz bolne grimase. U 32 utakmice grupne faze izbrojali su 302 situacije gdje su igrači beživotno ležali na podu ili se bolno bacakali po terenu kako bi uvjerili suca da su opasno ozlijeđeni. U devet prilika su igrači bili stvarno ozlijeđeni i to dovoljno da ih trener zamijeni jer nisu mogli nastaviti utakmicu, prenosi Express.hr.
Treba pošteno priznati da su ozljede normalna stvar u toj igri, postoje čak i određeni prekršaji koji ozbiljno bole, a da igrač može nastaviti utakmicu poslije njih. Vratimo se mi izračunima WSJ-a koji kažu ovako: Brazilci su čak 17 puta u samo dvije utakmice završili na podu i time su neprikosnoveni prvaci. Neymar je, pomalo i očekivano, najčešće završavao na terenu. Čak pet puta je bolno pao, a svaki put je bio na nogama u roku od 15 sekundi.
Na drugom kraju spektra su bili debitanti na svjetskoj sceni, reprezentacija Bosne i Hercegovine koji su samo dva puta pali na zemlju. Razmislimo sad malo. Navijači mrze lažiranje ozljeda, suci imaju pravo za kažnjavanje takvih postupaka, a ipak svjedočimo neviđenim glumačkim sposobnostima nekih od najboljih igrača. Zašto?