Gašparik: Čeka nas jako teško okruženje – tipično balkansko, a na stadion će doći 30.000 ljudi

.
Trener Spartaka pred duel sa Sarajevom

Sarajevo je sezonu počelo na najbolji mogući način, izbacivši favorizovani Aktobe u prvom pretkolu Konferencijske lige, a sada slijede mečevi sa Spartakom iz Trnave u drugom pretkolu najnovijeg UEFA takmičenja.

Bordo tim je završio treći prošle sezone i izborio kvalifikacije za Konferencijsku ligu. Nije bilo osmijeha na licima navijača Sarajeva kada im je žrijeb u Nyonu donio Kazhastance, ali su izabranici novog trenera Zorana Zekića u tom dvomeču pokazali da će biti puno bolji nego sezonu ranije.

Dobili su u gostima sa 1:0, na Koševu su izgubili s 2:1, ali su u produžecima unatoč primljenom golu uspjeli da se vrate, sve izdrže i sa igračem manje, a onda na penale izbace Aktobe. Sjedeći je rival Spartak iz Trnave, koji u četvrtak dolazi na Koševo. Slovaci su prije ovog meča odigrali kontroln utakmicu na svom stadionu protiv Aston Ville, koja ih je savladala sa 3:0, ali trener Michal Gašparik nije previše zabrinut.

“Rekao bih da je prvo poluvrijeme bilo izjednačenije i da protivnik nije imao toliko prilika. Igrali smo dosta dobro. Često smo mu oduzimali loptu i imali dobru fazu tranzicija, samo je nismo dobro završavali. Nedostajalo nam je većeg samopouzdanja i kvalitete.

U drugom poluvremenu vidjelo se još više kvalitete Aston Ville i njenih igrača koji su bili vrlo brzi sa sjajnim prvim dodirom i driblingom. Cijelu utakmicu smo pokušavali visoko napadati, nismo htjeli zapeti i često smo uspijevali, ali bilo je teško. Nazad smo bili otvoreniji. To im je dovelo do trećeg pogotka.

Mislim da su se dečki hrabro borili, samo je šteta što nismo zabili gol, jer su u drugom poluvremenu već tražili neke šanse. Bio bi lijep bod da je barem naš tinejdžer Dávid Bukovský smanjio rezultat, ali bilo je to dobro iskustvo za sve nas i sigurno bi nam moglo podići samopouzdanje. Na neki način, to je i ogledalo gdje se fudbal kreće i gdje se još može pomaknuti", rekao je Gašparik.

Kako je bilo moguće krenuti sa stvaranjem sastava, budući da Spartak ima zahtjevnu sezonu, a uz to i Euro?

“Spomenuo sam prije utakmice da smo bili u maloj dilemi. Želio sam napraviti malo jači sastav za prvo poluvrijeme i ostaviti dečke najviše do 60. minute. Ne više, jer imamo još jednu utakmicu za pet dana. Želio sam staviti što više novih igrača u sastav da se nekako aklimatiziraju, naviknu na ljude, stadion i energiju koja je ovdje, tako da sam s te strane zadovoljan.

Mislim da protiv Sarajeva neće krenuti ista postava, ali htjeli smo preokrenuti u 60. minuti, poslati deset novih igrača, ali nas je bilo 21 i volio bih vidjeti ove mlade igrače čak više vremena, ali smo morali nakon 15 minuta mijenjati, jer nam inače nije išlo. Čak su se i za to vrijeme dobro pokazali".

Je li imao vremena porazgovarati s trenerom Unaijem Emeryjem?

“Nije bilo puno vremena za to. Samo smo se pristojno rukovali i zahvalili na dobroj utakmici. To je to. Odmah nakon toga otrčao je u svlačionicu i bili su vrlo strogi po tom pitanju. Navodno je tako bilo i na aerodromu. Vjerovatno imaju te stvari ovako postavljene i drže se malo distancirano od navijača, pa i od nas, ali to nije bitno, jer nama je ta utakmica bila važna.”

Što očekujete od utakmice sa Sarajevom?

“Očekivao sam da će Kazahstanci proći dalje, ali Sarajevo je na kraju uspjelo. Drugačije je bilo u prvom meču, a drugačije u revanšu, gdje je Sarajevo bilo bolje i zasluženo prošlo dalje. Čeka nas jako teško okruženje – tipično balkansko. Na stadion će doći oko 25.000 do 30.000 ljudi i bit će to puno teži protivnik nego što smo ga imali prije u pretkolima. Bit će 50 na 50 i bitno je da je revanš kod kuće, pa moramo napraviti dobar prvi rezultat. Ujedno, vjerujem da će ljudi pronaći put do stadiona i pomoći nam da prođemo dalje.”

Prema kladionicama, timovi su dosta izjednačeni, tek mala šansa daje se Slovacima. Prvi meč igra se u četvrtak od 21 sat na Koševu, a bordo tim će biti bez suspendovanog Muiomira Đuričkovića.

Očekuje se sada još veći broj navijača nego protiv Aktobea i klub je objavio da je pustio u prodaju 30.000 ulaznica. "U prvom kolu kvalifikacija za Konferencijsku ligu Bordo tim je bio najgledaniji sa 21 667 gledalaca. Možemo li ponovo biti najposjećeniji stadion i u drugom kolu? Poruka je jasna - Svi na Koševo", stoji u objavi FK Sarajevo.

Karte za sjevernu tribinu koštaju 8 KM, za istočnu 12 KM, zapadnu 15 KM, za tribinu zapad galerija 25 KM, a za VIP ložu 100 KM. U prodaji su i dječije karte po cijeni od 5 KM.

Sarajevo će u slučaju da se plasira u 3. pretkolo biti nositelj, a već su poznati potencijalni protivnici bordo kluba u toj fazi takmičenja.