Upis sevdalinke na UNESCO listu nije samo priznanje za nju, već i prilika da se otvore vrata za druge oblike tradicijske muzike Bosne i Hercegovine
Danas je u Ministarstvu kulture i sporta održana press konferencija povodom velikog uspjeha – upisa sevdalinke na UNESCO Listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva
Na konferenciji su se obratile tri istaknute govornice - ministrica kulture i sporta Sanja Vlaisavljević, pomoćnica ministrice za kulturu Mirala Miličević-Šečić i redovna profesorica na Muzičkoj akademiji u Sarajevu, Tamara Karača-Beljak.
- Dugo je trajao proces oko upisa sevdalinke na Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine, no želim istaknuti da je zahvaljujući iznimnom, predanom i upornom radu moje pomoćnice, gospođe Mirele Miličević-Šečić, koja je okupila ogroman tim iz cijele Federacije, proces konačno uspješno priveden kraju. Želim čestitati cijelom timu i svima koji su bili uključeni u ovaj projekt. Iako neću ulaziti u detalje o njihovom radu, jer bi to bilo pretenciozno, želim naglasiti da su uz pomoć intelektualaca i članova akademske zajednice, te dva sveučilišta u Sarajevu i Mostaru, postigli veliki uspjeh. Danas, zahvaljujući Ministarstvu kulture i sporta, koje je bilo nositelj kandidature, možemo s ponosom reći da je ovaj proces okončan. Sigurna sam da će ovo biti na radost svih građana, ne samo Federacije, već cijele Bosne i Hercegovine - kazala je ministrica Vlaisavljević.
Pomoćnica ministrice za kulturu, Miličević-Šečić kazala je da upisom sevdalinke na Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine, ona postaje dio kulturnog mozaika svijeta, dostojan predstavnik kulturnog naslijeđa naših naroda i bogatstva nematerijalne baštine Bosne i Hercegovine.
- Želim se podsjetiti na aktivnosti koje su prethodile ovom uspjehu. Bosna i Hercegovina je do sada upisala šest elemenata, od kojih su tri nominirana u Federalnom ministarstvu kulture i sporta.
Uvjet za upis na UNESCO listu je da element bude upisan na listu u matičnoj zemlji, a s tim ciljem je Federalno ministarstvo kulture i sporta vodilo preliminarnu listu nematerijalnog naslijeđa, na kojoj je sevdalinka bila od početka. Nominacija je započela nakon inicijative Udruženja muzičkih umjetnika iz Tuzle, organizatora festivala "Sevdalinko u srcu te nosim".
Nominacijski dokument bio je izuzetno zahtjevan, a najvažniji segment bila je suglasnost prenositelja sevdalinke, koju smo prikupili kroz veliki broj pisama potpore od uglednih interpretatora, umjetnika i književnika. Stručnu potporu dala je i Akademska zajednica, jer je sevdalinka dio obrazovnih planova i programa na svim razinama obrazovanja u Bosni i Hercegovini - rekla je Miličević-Šečić.
Karača-Beljak je profesorica na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Sarajevu, s Odsjeka za muzikologiju i etnomuzikologiju.
- Moram se osvrnuti na 2012. godinu, kada je na Muzičkoj akademiji, u saradnji sa Ministarstvom kulture i sporta, okupljena grupa istraživača s ciljem da se sevdalinka, kao i drugi oblici bosansko-hercegovačke vokalne i instrumentalne muzike, uključe na nacionalnu listu. Ovaj trenutak je i omaž profesoru dr. Munibu Maglajeviću te kolegicama i istraživačicama poput Mirafe Folanović-Šošić i Jasne Hadžisalehović Spajić, koje su započele ovo važno istraživanje.
Danas, na temeljima tih istraživanja, nastavljamo naš rad na Akademiji, u medijima, i s novim generacijama istraživača. Posebno sam radosna što je s nama Mensura Bajrek-Tarović, koja je svojim akademskim obrazovanjem, interpretacijom i stvaralaštvom dala novu dimenziju sevdalinki. Zahvalna sam i kolegama iz medija koji svojim istraživanjima ostavljaju važan dokumentarni trag.
Upis sevdalinke na UNESCO listu nije samo priznanje za nju, već i prilika da se otvore vrata za druge oblike tradicijske muzike Bosne i Hercegovine - kazala je Karača-Beljak.
Svojom interpretacijom dodatno obogativši ovaj značajan trenutak i pokazujući duboku emotivnu povezanost s ovom tradicionalnom pjesmom.