U pokušaju smirivanja stanja haićanski senat je imenovao prijelaznog predsjednika, a vlasti su od Sjedinjenih Država i UN-a zatražile slanje vojnih snaga na Haiti kako bi pomogle osigurati važna strateška mjesta u zemlji nakon atentata na predsjednika Jovenela Moisea.
"Kao odgovor na zahtjev haićanskih vlasti za pomoć u istrazi i očuvanju sigurnosti poslat ćemo što je prije moguće više dužnosnike FBI-a i DHS-a u Port-au-Prince da procijene situaciju te utvrde na koji način možemo pomoći", rekla je glasnogovornica Bijele kuće Jen Psaki na konferenciji za novinare.
"Pružamo i financijsku pomoć", dodala je Psaki.
Međutim, viši dužnosnik američke administracije rekao je da "nema planova da SAD sada pruži vojnu pomoć".
Američke agencije za provedbu zakona i obavještajne agencije još rade na početnoj procjeni onoga što se dogodilo u srijedu rano ujutro, kada su napadači upali u Moiseovu rezidenciju izvan glavnoga grada Haitija i ustrijelili ga, a njegovu suprugu ranili.
Situaciju komplicira optužba da su u tome sudjelovala dva američka državljana, obojica s južne Floride.
Osumnjičena dvojica haićanskih Amerikanaca
Haićanske vlasti u istrazi su među osumnjičenima identificirale dvojicu haićanskih Amerikanaca - Jamesa J. Solagesa (35) i Vincenta Josepa (55) - kao i četvoricu kolumbijskih državljana.
Dužnosnici ne žele reći je li američko veleposlanstvo na Haitiju kontaktiralo s dvojicom Amerikanaca.
"Istraga neće utjecati na pomoć koju pružamo stanovnicima Haitija", rekla je Psaki. "Ova je akcija bila odgovor na određeni zahtjev."
Haićanski senat imenovao je u subotu Josepha Lamberta prijelaznim predsjednikom koji će voditi zemlju.
Lambert je na Twitteru u petak navečer objavio da je zahvalan na ukazanom povjerenju i da želi utrti put za demokratsku tranziciju vlasti.
Predsjednički i parlamentarni izbori na Haitiju trebali bi se održati u rujnu.
Međutim, Senat, gornji dom haićanskog parlamenta, nema kvoruma još od siječnja 2020. Stoga je nejasno može li Lambert doista preuzeti dužnost.
FOTO: EPA