Njihov potez udarac je američkom predsjedniku Donaldu Trumpu, jer se Washington, koji trenutno predsjedava skupinom G7, nadao da će u septembru objaviti zajednički plan za obuhvatnu reformu WHO-a, dva mjeseca prije američkih predsjedničkih izbora.
SAD je WHO u julu obavijestio da će ga napustiti za godinu dana nakon što ga je Trump optužio da je previše blizak s Kinom i da loše upravlja pandemijom koronavirusa. WHO je sve optužbe odbacio.
Europske vlade također kritiziraju WHO, ali ne idu toliko daleko kao Washington.
„Niko ne želi biti uvučen u reformski proces i dobiti za to nacrt od zemlje koja je sama upravo napustila WHO”, rekao je visoki europski zvaničnik koji učestvuje u pregovorima.
Na pitanje da potvrde odluku Pariza i Berlina, portparoli vlada Njemačke, Francuske, Britanije i Italije nisu imali komentara.
No francusko ministarstvo zdravlja je kazalo: „SAD ne bi smio biti predvodnik u reformi WHO-a nakon što je objavio da namjerava napustiti tu organizaciju”.
Na pitanje o stajalištu Francuske i Njemačke, visoki zvaničnik Trumpove administracije rekao je: „Sve članice skupine G7 eksplicitno su podržale bit ideja za reformu WHO-a”.
„Međutim, za žaljenje je da su Njemačka i Francuska u konačnici izabrale da se neće pridružiti skupini u prihvatanju plana”, rekao je.