Taj zločin su počinili pripadnici specijalnih jedinica Ministarstva unutrašnjih poslova, tzv. Merčepovci, koji su nešto iza 23 sata, 7. decembra došli ispred kuće porodiceZec na Trešnjevci te prilikom bijega hicima u leđa usmrtili 38-godišnjeg Mihajla Zeca.
Mariju i Aleksandru, koje su svjedočile ubistvu, odveli su kombijem do Adolfovca gdje su ubijene, a planinarski dom kasnije je izgorio.
Nedugo nakon što je policija pronašla tijela, uhapšeni su pripadnici Merčepove jedinice– Munib Suljić, Igor Mikola, Siniša Rimac, Nebojša Hodak i Snežana Živanović, od kojih su neki pred istražnim sucem priznali ubistva, ali na suđenju je utvrđeno kako pred istražnim sucem nisu imali advokata, a što su po zakonu za tako teško djelo morali imati, pa su njihovi raniji iskazi “izbačeni”, te su oni oslobođeni.
Pravosuđe nije procesuiralo počinioce zločina, a isplata jednokratne novčane pomoći Dušanu i Gordani Zec 30.aprila 2004. ostala je jedini čin podrške preživjelima s hrvatske strane.
Nakon puštanja na slobodu, Suljić i Hodak nastavili su puniti novinske stupce skandalima vezanim uz kriminal, dok je Siniša Rimac postao jedan od tjelohranitelja pokojnog Gojka Šuška i dogurao do čina pukovnika Hrvatske vojske. O Mikoli se dugo ništa nije čulo, jer je otišao u Hercegovinu, dok je Suzana Živković potpuno nestala.
Siniša Rimac je 30. maja 1995. primio orden Nikole Šubića Zrinskog, visoko priznanje za junački čin u ratu iz ruku tadašnjeg predsjednika Franje Tuđmana. U dijelu javnosti to je shvaćeno kao afirmacija tog nedjela i poželjni način ponašanja.
Aleksandra, Marija i Mihajlo pokopani su u Gornjoj Dragotinji, pokraj Prijedora, rodnom mjestu Mihajla Zeca.
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević danas će na Sljemenu odati počast Aleksandri Zec i njenim roditeljima, kao prvi predstavnik Grada Zagreba u posljednjih trideset godina.
Gradonačelnik će učestvovati u programu komemoracije koju organizuju Antifašistička liga RH i Srpsko narodno vijeće povodom tridesete godišnjice ubistva porodice Zec, i to s Borisom Miloševićem, potpredsjednikom vlade RH, Miloradom Pupovcem, predsjednikom SNV-a, kao i s ljudskopravaškim aktivistima i aktivisticama koji godinama na današnji dan posjećuju ovo mjesto.