Kako se odlučuje o evakuaciji stranih državljana iz Gaze? Za građane BiH prelazak i dalje neizvjestan

.
Prva skupina povrijeđenih osoba iz pojasa Gaze evakuirana je u srijedu u Egipat prema dogovoru uz posredništvo Katara. No, prema informacija portala, državljani Bosne i Hercegovine još uvijek nisu došli na red, ali i neizvjesno je kada bi to moglo da se desi.

Podsjetimo, evakuirane osobe prevezene su vozilima hitne pomoći preko graničnog prijelaza Rafah. Prema dogovoru postignutom između Egipta, Izraela i Hamasa, određeni broj nositelja stranih pasoša i teško ranjenih osoba moći će napustiti opkoljeno područje.

No, kako je za portal kazao ambasador BiH u Egiptu, Sabit Subašić naša 54 državljana još uvijek čekaju na evakuaciju.

“Osobe koje se nalaze na listi Ambasade BiH čekaju na evakuaciju. Situacija je vrlo teška. Tamo ima osam hiljada stranih državljana, koji čekaju na evakuaciju. Svi su u istoj situaciji. Proces je krenuo prije dva dana. Jučer je određen broj građana iz nekoliko država evakuiran. Mi čekamo, kao i mnoge druge ambasade da idemo tamo. Mi ne možemo odlučivati kada ćemo biti pozvani. Niti su ambasade drugih zemalja da to odlučuju”, kazao nam je Subašić.

Između ostalog, istaknuo je kako proces odlučivanja ovisi od relacije Ministarstva vanjskih poslova Egipta i Izraela.

“Ne može se ni otprilike znati kada bi se to moglo desiti. Proces odlučivanja na relaciji ministarstvo vanjskih poslova Egipta i Izraela, oni to koordiniraju. Izrael diktira liste i odlučuje ko će biti evakuiran. Dobio sam informaciju da Izrael radi na svoj način u skladu sa svojim pravilima”.

Subašić je kazao kako prema dostupnim informacijama niko od državljana BiH nije povrijeđen.

“U kontaktu sam sa našim državljanima. Niko nije povrijeđen. Vrlo je teško stanje. Na sreću, nemamo poginulih i povrijeđenih. Imam kontakt sa našim ljudima koji su dostupni. Svi željno očekuju da budu evakuirani”, zaključio je Subašić.

Izrael je objavio rat militantnoj grupi Hamas dan nakon što su njeni borci probili snažno utvrđenu granicu 7. oktobra, ubivši više od 1.400 ljudi, većinom civila.

Nakon tog napada s navećim brojem žrtava u svojoj istoriji, Izrael je pokrenuo kampanju bombardovanja Pojasa Gaze u kojem su sravnjena naselja i ubijeno hiljade ljudi, uglavnom civila.

Poslije izraelskog naređenja da se presele na jug Pojasa Gaze, stanovnici su napustili svoje domove na sjeveru enklave u potrazi za skloništima, uključujući i u školama koje vode UN.