Povremena i blaga žgaravica nije zabrinjavajuća. Ona se liječi promjenama štetnih životnih navika i pomoću efikasnih preparata. Ako imate učestalu žgaravicu tada trebate posjetiti liječnika jer učestala žgaravica (češća od dvaput tjedno) može biti simptom teže bolesti.
Simptomi žgaravice
Žgaravica se očituje kao žarenje i bol u prsima koji se pojavljuju nakon jela, a ponekad i po noći. Za žgaravicu je simptomatično da se bol pojačava kod saginjanja i ležanja.
Žgaravica prehrana – uzroci žgaravice
Kod nastanka i intenziteta žgaravice, najveći značaj ima prehrana. Iz tog razloga, sastavili smo popis namirnica koje treba izbjegavati:
- Alkohol
- Crni papar
- Čokolada
- Kava
- Masna hrana
- Pržena hrana
- Kečap
- Senf
- Juice od naranče
- Pepermint
- Gazirana pića
- Umak od rajčice
- Ocat
- Agrumi
- Luk i češnjak
Žgaravica – prirodni lijekovi
Ako vas muči žgaravica, a ne volite male staklene bočice i bijele tabletice, kao prva pomoć kod žgaravice jako su dobar saveznik razni orašasti plodovi.
Od plodova badema još je bolja opcija bademovo mlijeko, koje možete umutiti u smoothie s bananama, jagodama i špinatom.
mineralna voda ili “donat” može biti jako učinkovit lijek.
Limun – prirodni lijek protiv žgaravice
Citruse inače nije pametno konzumirati kod žgaravice, ali limun dokazano pomaže, i to protivno svim očekivanjima. Ako pomiješate žlicu limuna i pola čaše vode i to popijete, žgaravica će nestati.
Žgaravica soda bikarbona
Učinkovita u borbi protiv žgaravice je i soda bikarbona. Dovoljna je jedna žličica. Soda bikarbona je lužnata te neutralizira želučanu kiselinu. Međutim, u današnje vrijeme su sodu bikarbonu istisnuli antacidi koji u suštini djeluju na isti način.
Žgaravica – čajevi
Među čajevima koji su se najviše proslavili svojim blagotvornim djelovanjem na želučane tegobe ističu se čaj od bijelog sljeza, čaj od đumbira te čaj od kamilice. Ako je riječ o žgaravici uzrokovanoj stresom, tada je kamilica broj jedan.
Na sličan način kao i sljez, i sladić i kurkuma doprinose stvaranju zaštitnog sloja uz sluznicu jednjaka, štiteći na taj način tkivo od kiseline.
Iskušajte jedan od naših recepata:
- Čaj od komorača: Stavite vodu da prokuha te joj dodajte 2 žlice sjemenki komorača. Dodajte meda kad se čaj malo ohladi i pijte po potrebi.
- Čaj od đumbira: Očistite i nasjeckajte korijen đumbira otprilike veličine palca. Prokuhajte ga u vodi, a potom ostavite da stoji četvrt sata. Pijte čaj još dok je topao jer je tada njegovo protuupalno djelovanje najizraženije.
Napetost i stres mogu pogoršati simptome žgaravice.