Tokom one australijske bruke u ophođenju prema Novaku Đokoviću početkom 2022, pojavila se izmišljena vijest da se to radi kako bi se onemogućilo da se stadion u Melbourneu nazove po njemu. Navodno, postoji pravilo po kome igraču koji deset puta pobijedi na njemu, slijedi čast davanja imena.
Nole je prije godinu dana pobijedio i taj deseti put, naravno, promjene imena nije bilo, jer je ta tvrdnja čista izmišljotina. Međutim sada je Craig Tilley, direktor Australian Opena, objasnio zašto je to i teoretski nemoguće:
“Za razliku od preostala tri Grand Slema mi nismo vlasnici objekta – objašnjava Tilley.- Roland Garros, Wimbledon i US open, odnosno federacije ovih zemalja, posjeduju stadione, a mi ga iznajmljujemo. Zato mi i nemamo pravo promene imena. Vlasnik je država Viktorija u kojoj je Melbourne. Mi cijeli objekat iznajmljujemo od njih i veoma smo zadovoljni što ulažu novac u renoviranje i unapređenje.”
Ako ne može da utiče na krštenje Đokovićevim imenom, Tilley ne krije da je pobornik takve promjene:
“Sigurno je da bih ja bio pristalica takvog priznanja Novaku za sve što je ovdje uradio, za zaista nevjerovatne uspjehe u Australiji. Ali da bi se to dogodilo, moralo bi da se poklopi mnogo toga.”
Sa druge strane, glavni stadion Melbourne parka nosi ime Roda Lavera, najboljeg australijskog tenisera, tako da je imenovanje očigledno moguće, međutim, pita se vlada države Viktorije.
Koliko je Australian Open drugačiji od ostala tri Grand Slama vidi se i po sljedećoj činjenici. Samo ovdje turnir sklapa ugovor sa stadionom i samo ovdje se periodično preispituje da li će ostati tu gdje je. Na primjer, Sydney stalno upinje da vrati grand slam u svoje naručje, u kome je bio čak 17 puta. Domaćini su bili i Adelaide, Brisbane i Perth pa čak i Novi Zeland. Nije tajna ni da je Kina zainteresovana da preotme ovaj turnir Melbourneu, mada to ipak nije realno.
Australian Open je dugo bio siroče vrhunskog tenisa, jer sve do selidbe na Melbourne park 1987. nije bio ni blizu ostalima po kvalitetu. Najbolji teniseri svijeta su ga izbjegavali zbog udaljenosti, igranja na travi, ali i znatno manjeg nagradnog fonda. Osim toga, u to vrijeme je igran u kasnu jesen.
Izgradnjom mnogo lepšeg i većeg stadiona, kao i promenom podloge i termina, povećane su i premije i od tada poseta stalno raste. Sada je Australijski open jedini gren slem sa više od 900 hiljada gledalaca, a kako će od ove godine trajati dan duže, spremaju se novi rekordi.